Niemal połowa Polaków posiada konto tylko w jednym banku. Bez wątpienia to wygodne rozwiązanie, pozwalające na korzystanie z różnych usług finansowych w tym samym miejscu. Dobrą praktyką jest jednak posiadanie dwóch kont w dwóch bankach: jednego do bieżących płatności, a drugiego do oszczędzania. Oddzielenie ich często ułatwia odkładanie pieniędzy na wyznaczony cel czy czarną godzinę.
Trzymanie oszczędności w banku, z którego usług korzystamy na co dzień, może zachęcać do ich wydawania
Posiadanie konta tylko w jednym banku jest bardzo wygodne. Obok rachunku służącego do otrzymywania wynagrodzenia i wykonywania bieżących płatności, oczywiście wraz z kartą debetową, często mamy w tej samej instytucji np. konto oszczędnościowe czy kartę kredytową.
Jednak osobom posiadającym problem z oszczędzaniem rozwiązanie to na ogół nie służy. Widząc odłożone pieniądze po zalogowaniu się na ROR, są bardziej skłonne do ich wydawania.
Stąd skuteczne w takiej sytuacji niejednokrotnie okazuje się założenie konta do oszczędzania w innym banku. Można to zrobić, aby np. odkładać na nie co miesiąc ustaloną sumę, adekwatną do naszych zarobków.
Połowa Polaków nie ma pieniędzy na czarną godzinę
Kwestia ta wydaje się dość istotna, gdyż blisko połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Rzecz jasna, ten stan rzeczy można uzasadniać tym, że wielu z nas za mało zarabia, by móc cokolwiek odłożyć.
Jednak gros specjalistów od finansów zwraca uwagę na to, że każdy człowiek, nawet otrzymujący minimalne wynagrodzenie, może co miesiąc oszczędzać drobne sumy. W dłuższej perspektywie złożą się one na pokaźną kwotę.
Osoby mające problem z oszczędzaniem mogą założyć konto oszczędnościowe w innym banku bez dostępu online
Jeśli mamy problem z oszczędzaniem, dobrą praktyką może okazać się przelewanie ustalonej przez nas kwoty co miesiąc na rachunek w innym banku. W tym celu, rzecz jasna, najlepiej założyć w nim konto oszczędnościowe. Dzięki temu nasze środki będą pracować.
Osoby mające problemy z odkładaniem pieniędzy mogą korzystać z dostępu do konta przez Internet w ramach głównego rachunku i zrezygnować z tej opcji w banku, w którym gromadzą pieniądze na wyznaczony cel.
Opisane rozwiązanie można zastosować czasowo. Na przykład do momentu wypracowania dobrych nawyków, by zniechęcić się do sięgania po odłożone środki i zmobilizować do oszczędzania.
Podobną rolę może pełnić brak karty do takiego konta i to, że w ramach rachunku oszczędnościowego często bezprowizyjna jest tylko jedna wypłata lub przelew w miesiącu. A w przypadku braku dostępu do banku online musimy to zrealizować osobiście.
Jak więc widać, istniejące na rynku usługi finansowe można dostosować do swoich potrzeb. Szczególnie ważna wydaje się tu świadomość tego, że choć bankowość elektroniczna w dzisiejszych czasach dominuje, nie jest koniecznością.