Wideorejestratory w samochodach zdążyły na stałe wpisać się w krajobraz dróg w naszym kraju. Często bez kamerki w samochodzie ciężko byłoby udowodnić, że nie jesteśmy winni konkretnego wypadku na drodze. Nagranie z kamerki może często być także jedynym dowodem innych zdarzeń na drodze – dotyczących np. agresji współuczestników ruchu drogowego. Jednak warto pamiętać, że nie we wszystkich europejskich krajach kamerki samochodowe są legalne.
Kamerki w samochodzie są zakazane w Austrii, Portugalii i Luksemburgu
Austria to jeden z krajów, który jest podawany najczęściej jako przykład zabraniania posiadania wideorejestratorów w samochodzie. Z informacji przekazanych przez portal wideorejestratory24.pl wynika, że w tym kraju jazda z „kamerką” jest co do zasady zabroniona. Nagranie może być uwzględnione tylko w wyjątkowych sytuacjach, które dotyczą np. udokumentowania wypadku drogowego. Według austriackich przepisów czas nagrywania musi być w tym wypadku ograniczony do niezbędnego minimum.
W Austrii całkowicie zakazane jest publikowanie nagrań, na podstawie których możliwa stałaby się identyfikacja konkretnych osób w samochodzie, a także prezentowanie tablic rejestracyjnych pojazdów na drodze. Jazda z włączoną kamerką w pojeździe może skutkować nałożeniem grzywny, a eksperci zalecają całkowite zdemontowanie wideorejestratora z przedniej szyby po przekroczeniu granicy austriackiej.
Kamerki samochodowe są również zakazane w Portugalii. Co ciekawe, z kamerką lepiej nie wjeżdżać także do Luksemburga. W tym malutkim, europejskim kraju można posiadać kamerkę, lecz nie wolno jej używać. Za publikację nagrań można trafić nawet za kratki, więc należy się mieć na baczności, podróżując po najmniejszym kraju Beneluksu.
W Niemczech, Szwajcarii, Włoszech i na Węgrzech możemy posiadać kamerkę pod pewnymi warunkami
U naszych zachodnich sąsiadów dopuszczalne jest zastosowanie nagrania jako materiału dowodowego podczas sprawy w sądzie. Co do zasady jednak nie wolno publikować nagrań z wizerunkiem innych uczestników ruchu drogowego bez ich zgody.
Posiadając kamerkę, powinniśmy się zastanowić nad wjazdem do Szwajcarii. Pomimo tego, że w tym kraju nie ma odgórnego zakazu posiadania wideorejestratora, jednak podobnie jak w przypadku Niemiec, nagrywanie innych osób bez ich zgody jest zabronione. W Szwajcarii niedopuszczalne jest także używanie wideorejestratorów do dokumentowania przebiegu podróży. Kamerki mogą za to rejestrować kolizje i zdarzenia drogowe, jednak powinniśmy usunąć pozostałe części nagrania.
We Włoszech nagrania z kamer mogą być używane jako materiały dowodowe, jednak muszą być na bieżąco usuwane. Nie wolno publikować wizerunku innych osób i tablic rejestracyjnych pojazdów.
Najciekawsze przepisy obowiązują na Węgrzech. W tym kraju możemy używać kamerek w samochodach, jednak nagrania z nich musimy usunąć w ciągu 5 dni od chwili ich zarejestrowania. Nie możemy także publikować twarzy osób, które uczestniczyły w zdarzeniu drogowym, a przed publikacją wideo, musimy zamazać tablice rejestracyjne.