Za przydomowy ogród zwolnienia z podatku

Gorące tematy Nieruchomości Dołącz do dyskusji (85)
Za przydomowy ogród zwolnienia z podatku

W wielu miastach przyznaje się ulgi od podatku od nieruchomości. Wrocław obecnie wspiera tych, którzy stworzą przydomowy ogród.

Na przestrzeni ostatnich lat w wielu miastach można było dopatrzyć się inicjatyw, które miały zachęcać między innymi do sprowadzania się mieszkańców do nowo wybudowanych budynków, jak i do odnawiania starszych domów. Odbywa się to na zasadzie zwolnień z podatków od nieruchomości. Przykładowo, w Toruniu można je uzyskać za wprowadzenie się do nowego mieszkania, natomiast w Zabrzu i Będzinie ulgi obowiązują za wyremontowanie podniszczonej elewacji.

Powodów do takiego działania władz gmin może być wiele. Wrocław stawia na ekologię i „zielony” wizerunek miasta. Na początku września 2015 odbyło się drugie czytanie uchwały Rady Miejskiej w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zieleni w obrębie Miasta Wrocławia. Została ona jednogłośnie przyjęta.

Jakie są najważniejsze postanowienia? Mówią one o tym, że z opłacania podatku od nieruchomości zwolnieni będą ci, którzy w lokalach mieszkalnych (nie są uwzględniane budynki firmowe) stworzą ogród na dachu lub na ścianie (wertykalny). Oto omawiający to zapis:

§ 2. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości powierzchnię użytkową lokali mieszkalnych znajdującą się w budynkach, w których w trakcie obowiązywania niniejszej uchwały:
1) wykonane zostały zielone dachy;
2) zainstalowane zostały na ścianach zewnętrznych ogrody wertykalne (wraz z systemem korzeniowym) o powierzchni nasadzeń roślinnych nie mniejszej niż 15 m 2.

Oczywiście, wszystkie postanowienia uchwały opatrzone są warunkami, takimi jak minimalna procentowa wielkość ogrodu. Aby otrzymać zwolnienie z podatku, taki zielony obszar musi stanowić co najmniej 50% powierzchni dachu. Najwięcej, bo aż 100% ulgi można uzyskać w budynkach posiadających do 5 pięter. Mieszkańcy wyższych bloków mogą liczyć na 50% niższe podatki.

Najwięcej korzyści daje właśnie „zielone zagospodarowanie” dachu. W przypadku ogrodów wertykalnych, również zależnie od ich powierzchni, można liczyć na zwolnienie z podatku do 50% powierzchni użytkowej. W tym celu powierzchnia nasadzeń roślinnych musi przekraczać 45 m². Nowo wprowadzone przepisy mają obowiązywać do 31 grudnia 2021 roku.

Warto być na bieżąco z lokalnymi przepisami i ulgami. Dzięki temu, można sporo zaoszczędzić. Jeśli nie wiesz gdzie zasięgnąć informacji o możliwych zwolnieniach z podatku czy dofinansowaniach, zapytaj o radę specjalistów. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.