CD Projekt Red w 2017 roku zapłacił więcej podatku CIT niż Microsoft, IBM, Oracle i inni razem wzięci

Biznes Podatki Technologie Dołącz do dyskusji (151)
CD Projekt Red w 2017 roku zapłacił więcej podatku CIT niż Microsoft, IBM, Oracle i inni razem wzięci

Branża IT znajduje się w fazie niebywałego rozwoju na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie z każdym kolejnym rokiem obserwujemy kolejne fazy tego wzrostu. Niestety pomimo rekordowych budżetów, giganci branży IT niechętnie płacą podatki w Polsce. 

Redakcja Pulsu Biznesu przeanalizowała raport Ministerstwa Finansów, z którego dowiedzieliśmy się, że najwięksi podatnicy CIT w 2017 roku to banki i spółki Skarbu Państwa. Tym razem pod lupę wzięto największe firmy z polskiej branży IT. Okazało się, że praktycznie żadna z nich nie zapłaciła do budżetu podatku CIT w 2017 roku. Jedna firma zapłaciła więcej podatku CIT niż wszystkie pozostałe łącznie. Tym chlubnym wyjątkiem okazało się CD Projekt Red. W 2017 roku spółka zapłaciła 45,8 mln zł z tytułu podatku CIT.

Giganty branży, czyli spółki Microsoft Polska, IBM Polska, Oracle Polska, SAP Polska w sumie łącznie zapłaciły 27 mln zł podatku CIT. Różnica jest zatem widoczna gołym okiem. Co ciekawe, zarówno IBM, jak i Oracle w ubiegłym roku wykazały stratę podatkową, chociaż taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 2013 roku. Oracle przy 590 mln zł sprzedaży miał 593,2 mln zł kosztów uzyskania przychodów. Natomiast IBM wypracował wypracował 935,4 mln zł przychodów, ale koszty uzyskania wyniosły ich aż 965,8 mln zł.

CD Projekt Red liderem w branży IT pod względem płaconych podatków

Niemniej jednak w ciągu ostatnich 5 lat IBM w Polsce wygenerował 5,5 mld zł przychodów, a z tytułu podatku CIT zapłacił 44 mln zł. To wciąż mniej niż CD Projekt Red tylko w ubiegłym roku. Nie inaczej sytuacja wyglądała wśród pozostałych gigantów. To dziwi, bo jak wskazuje redakcja  Pulsu Biznesu, samo Oracle sprzedało swoje usługi takim podmiotom jak Ministerstwo Finansów (24 mln zł), Komenda Główna Policji (23,5 mln zł), Poczta Polska (33 mln zł), czy NBP za ponad 22 mln zł. Najwidoczniej koszty uzyskania przychodu wciąż są zbyt wysokie.

Firmy nie komentują swoich wyników finansowych. Warto jednak pamiętać, że sam podatek CIT to nie jest jedyny podatek, jakie te firmy płacą (lub w tym przypadku nie płacą). Dla przykładu – Oracle Polska oraz IBM Polska w ubiegłym roku zapłaciły rekordową wysokość podatku PIT za swoich pracowników.