Jakie przestępstwa najczęściej popełniają Polacy podczas nocy sylwestrowej?

Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (264)
Jakie przestępstwa najczęściej popełniają Polacy podczas nocy sylwestrowej?

Noc sylwestrowa jest niewątpliwie magiczna. W tym okresie wielu osobom dosłownie puszczają hamulce, a zwiększona liczba wydarzeń czy imprez, podnosi ryzyko wystąpienia mniejszych lub większych tragedii. Zastanawialiście się kiedyś, jakie przestępstwa popełniają Polacy w sylwestra?

Jakie przestępstwa Polacy popełniają w sylwestra?

Bardzo ciekawy punkt widzenia – bo ze strony funkcjonariusza policji – przedstawia „Sierżant Bagieta” w jednym ze swoich vlogów.

W materiale wideo ulubiony policjant internautów opowiada, że noc sylwestrowa nie jest najprzyjemniejszym okresem do odbywania służby. Zdarzeń jest mnóstwo, ale ich charakter i powtarzalność można zebrać w pewną grupę.

Co więcej, większość czynów zabronionych, które popełnianie są w sylwestra, jest bardzo łatwa do wytłumaczenia, toteż niniejszy wpis nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem.

Przestępstwa przeciwko życiu i  zdrowiu

Mimo że alkohol zalicza się do depresantów, to może mieć – i często ma – działanie pobudzające, wzmagające agresję. Często zdarzają się sprzeczki, prowadzące do uszkodzenia ciała, skutkujące powstaniem uszczerbku na zdrowiu. W zależności od jego stopnia (lekki, średni, czy ciężki) kwalifikacja prawna może być różna, jednak zawiera się w art. 156-157 k.k.

Podczas nocy sylwestrowej zdarzają się również bójki, czy pobicia. Bójka od pobicia różni się tym, że w wypadku tej pierwszej starcie występuje pomiędzy co najmniej trzema osobami, które atakują się wzajemnie i tym samym występują zarazem w roli napastników i napadniętych. Pobicie następuje, gdy w roli atakujących występują co najmniej dwie osoby, natomiast atakowany (lub atakowani) potocznie – mówiąc nie – broni się. Jest to czyn z art. 158 k.k, bądź 159 k.k., gdy wykorzystywane było niebezpieczne narzędzie.

Przestępstwa przeciwko mieniu i inne bezprawie

Nagromadzenie wielu ludzi w jednym miejscu, a także popularność domówek, na których nierzadko pojawiają się nie zawsze znajomi, sprzyja kradzieżom. Policja często otrzymuje również zgłoszenia od osób, które pod wpływem alkoholu gubią wartościowe przedmioty, myśląc błędnie, że zostały one skradzione.

Sylwestrowa noc sprzyja również – niestety – gwałtom. Funkcjonariusze ponadto, częściej niż zwykle, interweniują w sprawie pijanych osób, bardzo często małoletnich. Sylwester jest istnym pokazem demoralizacji osób niepełnoletnich, przy czym popełniane są przestępstwa ich rozpijania, na przykład poprzez udzielanie alkoholu osobie poniżej 18 roku życia.

Katalog przestępstw i wykroczeń, które Polacy popełniają podczas sylwestra, jest dosyć szeroki, ale nierozerwalnie wiąże się z korzystaniem z używek i przebywaniem w dużych skupiskach ludzi. Trzeba pamiętać, że alkohol nie jest okolicznością łagodzącą odpowiedzialność karną, czy wykroczeniową, a funkcjonariusze wyjątkowo skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa.