Minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Dziennie ginie 324 orków

Zagranica Dołącz do dyskusji
Minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. Dziennie ginie 324 orków

Dokładnie rok temu przeżywaliśmy zbrodniczą napaść Rosjan na terytorium Ukrainy. Prognozowano, że nasi wschodni sąsiedzi dość szybko poniosą klęskę, a wojska Putina w mniej niż tydzień zajmą Kijów. Rosyjski prezydent miał w planach osadzić marionetkowy rząd i z poziomu Kremla zarządzać całą Ukrainą. Rok później – Kijów dalej nie został zdobyty, a Wołodymyr Zelensky został wybrany człowiekiem roku wg magazynu Time. Minął rok od ataku Rosji, a Ukraińcy dzielnie walczą i ani myślą, aby skapitulować.

Minął rok od ataku Rosji

Na łamach Bezprawnika wielokrotnie podejmowaliśmy temat wojny na Ukrainie. Pamiętam, gdy dokładnie rok temu publikowaliśmy pierwsze teksty, w których odnosiliśmy się do bieżących wydarzeń. Pisaliśmy o pierwszych sankcjach, o tym jak możemy pomagać uchodźcom oraz o zbiórkach, czy to na sprzęt wojskowy czy na artykuły dla potrzebujących. Od tych zdarzeń minął już rok, zatem to dobry czas, aby dokonać pewnych podsumowań. Niestety, lecz poza żołnierzami giną także niewinni cywile. Szacuje się, że do tej pory zginęło ponad 21 tysięcy cywilów. Porażające są także statystyki dotyczące dzieci. Ukraińcy twierdzą, że w wyniku inwazji zginęło już minimum 400 dzieci, ponadto wskazują, że ponad 16 tysięcy zostało porwanych i wywiezionych do Rosji.

Do tej pory w walkach na froncie zginęło ok. 150 tysięcy żołnierzy ukraińskich i ok. 200 tysięcy rosyjskich orków. Według rządu ukraińskiego dziennie ginie 324 rosyjskich żołnierzy. Chociaż gdyby ufać tym liczbom, to przez rok trwania wojny ofiar po stronie Rosji byłoby ok 100 tysięcy więcej.

Od ponad roku walki toczą się na terytorium Ukrainy. Szacuje się, że przez ten czas zniszczenia wojenne wycenia się na ok. 138 mld dolarów. Zniszczonych zostało ponad 150 tysięcy budynków mieszkalnych. Rosjanie doprowadzili także do zniszczenia ponad 300 szpitali i ok. 3000 szkół i uczelni wyższych. Kraje Europy oraz USA będą chciały pomóc Ukrainie w odbudowie kraju. Według obecnych wyliczeń szacuje się, że Ukraińcy otrzymają pomoc w wysokości niemalże 55 mld dolarów. To wciąż za mało, bowiem według wyliczeń Banku Światowego odbudowa kraju wyniesie ponad 349 mld dolarów.

Miliony opuściły Ukrainę. Szacuje się, że kraj opuściło prawie 6,5 mln uchodźców wojennych. Gdy Rosjanie napadli rok temu na Ukrainę mało kto spodziewał się, że walki będą sią ciągnąć przez rok. Europa i USA jednoznacznie opowiedziały się po stronie Ukrainy. Na Rosję nakładano kolejne sankcje, a mimo to od początku trwania wojny Rosjanie otrzymali prawie 300 mld euro za sprzedaż surowców energetycznych. Infamia Rosji i wykluczenie jej z handlu zagranicznego okazały się pewną fikcją. Mam nadzieję, że za rok o tej porze nie będziemy musieli publikować podobnych treści, a wojna dawno zakończy się sromotną porażką Rosji.