Raper śpiewał „je**ć psy”, ale gdy padł ofiarą przemocy domowej – zadzwonił na Policję. I bardzo dobrze zrobił!

Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (113)
Raper śpiewał „je**ć psy”, ale gdy padł ofiarą przemocy domowej – zadzwonił na Policję. I bardzo dobrze zrobił!

Artyści często w życiu prywatnym postępują inaczej – często zupełnie odwrotnie – niż bohaterowie ich dzieł. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że raper Sobota, na co dzień śpiewający piosenki obrażające stróżów prawa, zadzwonił na policję po pomoc, gdy tylko jej potrzebował.

Raper Sobota to znana postać polskiej sceny muzycznej. Ja co prawda po raz pierwszy usłyszałem o nim podczas pisania tego artykułu, ale milion obserwatorów jego oficjalnego profilu na Facebooku robi wrażenie (to np. 5-krotnie więcej, niż liczba fanów Edyty Górniak). W każdym razie ten znany raper, na co dzień śpiewający a to o urokach klubowego życia i wyrywaniu panienek, a to o ciężkim losie i trudach dnia codziennego, padł ofiarą przemocy domowej. Reakcja napastniczki jest… co najmniej zastanawiająca:

przemoc domowa - instagram

Przemoc domowa dotyka także mężczyzn

Wielu osobom na pierwszy rzut oka taka sytuacja wydaje się być absurdalna: jak to, taki silny mężczyzna, a dał się pobić kobiecie (o ile rzeczywiście taki był przebieg wydarzeń)? Jak napisał Sobota (cytat za se.pl):

Niestety wczoraj moja była partnerka zachowywała się bardzo agresywnie stanowiąc zagrożenie dla dziecka, a jego dobro jest dla mnie najważniejsze na świecie. Pozwólcie więc, że zadbam jak na dobrego ojca przystało, aby Junior nie ucierpiał na sprawach dorosłych. PS. Nigdy na nikogo nie doniosłem

Przemoc domowa rzeczywiście z reguły dotyczy kobiet i to one najczęściej padają jej ofiarą. Dlatego odpowiedź na pytanie: czy wolno karcić żonę brzmi oczywiście: nie. Błędem byłoby jednak uznanie, że tylko one – mężczyzn też to dotyka. W grupie 92 tysięcy osób, które wg policyjnych statystyk padły ofiarą przemocy w rodzinie, 11 tysięcy to mężczyźni. Co powinni oni robić?

W takich sytuacjach zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest zawiadomienie Policji (która zapewni bezpieczeństwo) oraz innych instytucji, aby problem rozwiązać i nie dopuścić do eskalacji konfliktów. Informacje na ten temat można uzyskać m.in. pod numerami telefonów:

  • Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 801-120-002 (płatny pierwszy impuls, czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-22.00, w niedziele i święta w godzinach 10.00-16.00), tel. 22 666-00-60 (linia płatna, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-22.00),
  • Policyjnego Telefonu Zaufania tel. 0-800-120-226 (linia bezpłatna, czynna codziennie w godzinach 8:00 – 22:00).

Zachowanie rapera, który w sytuacji konfliktowej zadzwonił na Policję zamiast próbować się zrewanżować, zasługuje na uznanie.