Jeśli 500 zł na dziecko nie będzie dobrze wydane, wypłata zostanie wstrzymana

Gorące tematy Rodzina Dołącz do dyskusji (5)
Jeśli 500 zł na dziecko nie będzie dobrze wydane, wypłata zostanie wstrzymana

Według zapowiedzi program dofinansowań PiS wejdzie już wkrótce. Są jednak obostrzenia, według których wypłaty mogą być wstrzymywane.

Olbrzymia liczba polskich domostw czeka na wprowadzenie programu Rodzina 500+. W myśl jego działania, rodziny wielodzietne otrzymają stałe, wysokie dofinansowania aż do uzyskania przez dzieci pełnoletności. Warto jednak zauważyć, że w projekcie są pewne obostrzenia o których nie zawsze się wspomina.

W rozmowie w Radio Zet o programie mówił Henryk Kowalczyk z PiS. Przyznał, że finalizacja prac została zaplanowana na pierwsze 100 dni rządu, więc niedługo po tym okresie możemy spodziewać się pierwszych wypłat. Omawiając szczegóły projektu, zaznaczył jednak, że jeśli otrzymywane przez rodziny pieniądze nie będą wydawane w odpowiedni sposób, pomoc może nie być przekazywana w formie gotówki:

W projekcie ustawy mamy zapis mówiący o tym, że ośrodki pomocy społecznej będą mogły wnioskować o wstrzymanie wypłat i zamianę ich na świadczenia rzeczowe.

Chociaż może to rodzić oburzenie i pytania z rodzaju „Jak to, to w końcu nie będzie pieniędzy?”, to tego typu rozwiązanie jest uzasadnione. Odpowiada ono między innymi na zarzut, który przedstawił Janusz Korwin-Mikke. Krytykując program PiS, twierdził on że jego skutkiem będzie zalew „śmieciem ludzkim” i że to rodziny meneli „będą produkować dzieci dla 500 zł”.

Gdy rzeczywiście dojdzie do sytuacji, w której środowisko patologiczne zobaczy w spłodzeniu potomstwa szansę na pół tysiąca złotych, które będą mogli wydać np. na alkohol, wypłaty będą mogły być wstrzymane. Zamiast kwoty, rodzina prawdopodobnie otrzyma potrzebne produkty za równowartość dofinansowania.

Oczywiście, choć sama idea jest słuszna, to bardzo ciężko będzie ją egzekwować. Jeśli przykładowo jeden z rodziców pracuje za minimalną pensję, może wydawać ją na co tylko chce. Jak więc udowodnić, że to właśnie pieniądze z programu, a nie pochodzące z innych źródeł są wydawane w niewłaściwy sposób? Odpowiedź na to i inne pytania poznamy prawdopodobnie po ustaleniu ostatecznych zasad uczestnictwa w programie.

Nie wiesz jakie przysługują Ci dofinansowania lub jak się o nie ubiegać, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com