Można odzyskać nadpłatę kredytu związaną z zawyżaniem kursu franka

Finanse dołącz do dyskusji 01.04.2015
Można odzyskać nadpłatę kredytu związaną z zawyżaniem kursu franka

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Do niedawna nikt, kto kilka lat temu zdecydował się na wzięcie kredytu mieszkaniowego we frankach, nie miał żadnych możliwości dochodzenia swoich praw, nawet jeśli uważał, że w jego przypadku zastosowane złe przeliczniki pomiędzy kursami franka i złotówki. Niedawny wyrok Sądu najwyższego może to zmienić!

Banki zwykle same ustalają przeliczniki spłat rat kredytów zaciągniętych przez swoich klientów w różnych walutach. Są to zazwyczaj różnice od jednego do kilku groszy gorsze niż średnie ogłaszane przez NBP. Dzięki takiemu zabiegowi zarabiają dodatkowo na danym kredycie, który w złotówkach dawałby im lepszy zysk.

Pewni kredytobiorcy, którzy mieli zaciągnięty kredyt w BZ WBK S.A., nie byli zadowoleni ze sposobu, w jaki bank oblicza wysokość różnic pomiędzy złotówkami i frankami, dlatego postanowili zażądać uznania tego za nieprawidłowe. Sąd przychylił się do ich prośby, gdyż w treści umowy nie było informacji określającej dokładnie jak takowe przeliczenia będą dokonywane, co dało bankowi zbyt wiele swobody. Sąd apelacyjny zmienił ten wyrok, gdyż powołał się na ustawę spreadową i stwierdził, że jeśli klientom banku nie podobały się wcześniejsze wysokości różnic pomiędzy złotówkami i frankami, to powinni wskazać kurs, jaki powinien być stosowany w przeliczaniu rat. Dzięki ustawie spreadowej można też spłacać kredyt bezpośrednio w walucie, w której jest udzielony kredyt – we frankach, euro, jenach, czy innej.

Wyroki oznaczają to, że każdy, kto uważa, że raty spłacane do wejścia w życie ustawy spreadowej były naliczane mu niekorzystnie, może złożyć do sądu pozew o rozliczenie ich według kursu, który wskaże jako prawidłowy. Jeśli sąd przychyli się do jego wniosku, może odzyskać nadpłacone kwoty.

Jeśli macie wątpliwości co do prawidłowości umów z bankami lub sądzicie, że moglibyście zlożyć pozew, ale nie wiecie jak się do tego zabrać, to skontaktujcie się z naszymi prawnikami, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, chętnie Wam pomogą.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com