Pigułka „dzień po” już bez recepty! Kto ją kupi?

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji
Pigułka „dzień po” już bez recepty! Kto ją kupi?

Od 17.04.2015 roku za sprawą nowego rozporządzenia, ellaOne nazywana potocznie pigułką „dzień po” jest dostępna bez recepty także dla nastolatków. Na jakich warunkach można ją nabyć?

Opisywany środek został w roku 2009 dopuszczony do sprzedaży na ternie Unii Europejskiej przez Komisję Unijną. Od tej pory dało się słyszeć liczne głosy za i przeciw. Naczelna Rada Aptekarska wnioskowała o sprzedaż tego środka tylko na receptę. Argumentem były działania niepożądane substancji zawartych w pigułkach, a także fakt negatywnej interakcji z wieloma lekami. Pojawiały się także oficjalne pisma, takie jak interpelacja posła Kazimierza Ziobry, w której pisał on m.in.:

Niestety – wprowadzenie do polskich aptek środków mających działanie wczesnoporonne budzi wątpliwości, zarówno natury prawnej, etycznej jak i praworządności organów państwowych, a sam cel i sens tej decyzji stoi pod dużym znakiem zapytania.

Mimo tego typu głosów, projekt rozporządzenia przygotowany w styczniu 2015, wszedł w życie, stanowiąc między innymi, że „hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności OTC, wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia”. Oznacza to, że w praktyce każda osoba, która wg art. 200 kodeksu karnego przekroczy wiek przyzwolenia seksualnego, może nabyć pigułkę.

Cena preparatu to 121 zł, a otrzyma go w aptece każdy, kto udowodni że ukończył 15 rok życia, na przykład przy pomocy paszportu czy legitymacji szkolnej. Farmaceuta może odmówić sprzedaży tylko i wyłącznie, jeśli osoba kupująca nie udowodni odpowiedniego wieku. Nie może też nie wydać pigułki Gdyby rozporządzenie brzmiało inaczej i konieczne było okazanie recepty, chętni do przyjęcia ellaOne odbyliby konsultację lekarską, która pomogłaby w określeniu czy środek można bezpiecznie zażyć, na przykład razem z przyjmowanymi na stałe lekami. Choć prawo tego nie nakazuje, wciąż warto przed przyjęciem pigułki skonsultować się z lekarzem, tym bardziej że jest na to czas – tabletkę „dzień po” tak naprawdę można użyć do 120 godzin (5 dni) po tym jak zawiedzie standardowa metoda antykoncepcji.

Po wejściu w życia obecnego rozporządzenia, nie można prawnie powstrzymać dziecka od kupienia pigułki. Pozostaje więc jedynie kwestia informacyjna i uświadamianie, że tego typu preparaty nie mogą być używane jako zamiennik środków antykoncepcyjnych. Hurtownie twierdzą, że są przygotowane na zamówienia i w każdej aptece ellaOne powinno być bez problemu dostępne.