Od 17.04.2015 roku za sprawą nowego rozporządzenia, ellaOne nazywana potocznie pigułką „dzień po” jest dostępna bez recepty także dla nastolatków. Na jakich warunkach można ją nabyć?

Opisywany środek został w roku 2009 dopuszczony do sprzedaży na ternie Unii Europejskiej przez Komisję Unijną. Od tej pory dało się słyszeć liczne głosy za i przeciw. Naczelna Rada Aptekarska wnioskowała o sprzedaż tego środka tylko na receptę. Argumentem były działania niepożądane substancji zawartych w pigułkach, a także fakt negatywnej interakcji z wieloma lekami. Pojawiały się także oficjalne pisma, takie jak interpelacja posła Kazimierza Ziobry, w której pisał on m.in.:

Niestety – wprowadzenie do polskich aptek środków mających działanie wczesnoporonne budzi wątpliwości, zarówno natury prawnej, etycznej jak i praworządności organów państwowych, a sam cel i sens tej decyzji stoi pod dużym znakiem zapytania.

Mimo tego typu głosów, projekt rozporządzenia przygotowany w styczniu 2015, wszedł w życie, stanowiąc między innymi, że „hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności OTC, wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia”. Oznacza to, że w praktyce każda osoba, która wg art. 200 kodeksu karnego przekroczy wiek przyzwolenia seksualnego, może nabyć pigułkę.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Cena preparatu to 121 zł, a otrzyma go w aptece każdy, kto udowodni że ukończył 15 rok życia, na przykład przy pomocy paszportu czy legitymacji szkolnej. Farmaceuta może odmówić sprzedaży tylko i wyłącznie, jeśli osoba kupująca nie udowodni odpowiedniego wieku. Nie może też nie wydać pigułki Gdyby rozporządzenie brzmiało inaczej i konieczne było okazanie recepty, chętni do przyjęcia ellaOne odbyliby konsultację lekarską, która pomogłaby w określeniu czy środek można bezpiecznie zażyć, na przykład razem z przyjmowanymi na stałe lekami. Choć prawo tego nie nakazuje, wciąż warto przed przyjęciem pigułki skonsultować się z lekarzem, tym bardziej że jest na to czas – tabletkę „dzień po” tak naprawdę można użyć do 120 godzin (5 dni) po tym jak zawiedzie standardowa metoda antykoncepcji.

Po wejściu w życia obecnego rozporządzenia, nie można prawnie powstrzymać dziecka od kupienia pigułki. Pozostaje więc jedynie kwestia informacyjna i uświadamianie, że tego typu preparaty nie mogą być używane jako zamiennik środków antykoncepcyjnych. Hurtownie twierdzą, że są przygotowane na zamówienia i w każdej aptece ellaOne powinno być bez problemu dostępne.