Polskie supermarkety zjednoczyły się przeciwko zagranicznej konkurencji

Gorące tematy Firma Dołącz do dyskusji (8)
Polskie supermarkety zjednoczyły się przeciwko zagranicznej konkurencji

Grupa Handlowa PL Plus to zjednoczenie sił przeciw zagranicznym konkurentom, które zostało zawarte przez polskie sieci handlowe.

Polskie sieci handlowe, czyli Arhelan, Bać-Pol, Chata Polska, Eko Holding, MarcPol, Piotr i Paweł, Polomarket, Stokrotka, Top Market i Topaz – Grupa Handlowa PL Plus, nawiązali współpracę i podpisali wspólne oświadczenie. Dotyczy ono zaniepokojenia możliwością wprowadzenia dodatkowego opodatkowania wielkopowierzchniowego handlu detalicznego.

Plany wprowadzenia dodatkowego opodatkowania wielkopowierzchniowego handlu detalicznego to próba ochrony interesów Polski przed wyprowadzaniem zysków poza granice kraju przez duże koncerny. Dodatkowo ma zapobiegać zbytniej ekspansji sieci handlowych zajmujących się sprzedażą detaliczną.

Polskie sieci handlowe Arhelan, Bać-Pol, Chata Polska, Eko Holding, MarcPol, Piotr i Paweł, Polomarket, Stokrotka, Top Market i Topaz, twierdzą, że to w nich głównie uderzy nowa ustawa. Podatek ma wynieść 2 proc. od obrotu, a jak twierdzi Grupa Handlowa PL Plus, większość ze zrzeszonych podmiotów pracuje na niższej rentowności, co w konsekwencji może oznaczać ich klęskę. Twierdzą, że nie są w sanie wynegocjować takich warunków, jakie są w stanie uzyskać wielkie, europejskie koncerny, które dzięki temu mają dużo lepszą rentowność.

Aby móc przeciwstawić się zagranicznym molochom, wymienione wcześniej podmioty jednoczą się i tworzą Grupę Handlową PL Plus. Mają dzięki temu mieć możliwość negocjacji warunków handlowych na niemal takim samym poziomie jak duże koncerny.

Wspomniany podatek ma dotyczyć sklepów, których powierzchnia wynosi powyżej 250 metrów kwadratowych, niezależnie od branży, którą się zajmują. Nie będą opodatkowane mniejsze sklepy detaliczne i wszelkiego typu hurtownie i sklepy, które obsługują inne podmioty gospodarcze. Problemem są duże grupy, które mają w swoim portfolio ogromne ilości małych sklepów zajmujących się handlem detalicznym, które dość mocno dominują na polskim rynku, wycinając niemal w pień konkurencję, w postaci małych sklepów osiedlowych.

Dodatkowo, w oświadczeniu sugerowane jest to, by podatku nie uzależniać od wielkości powierzchni sklepów, a obłożyć nim wszystkie sklepy, łącznie z firmami handlującymi za pośrednictwem internetu. Jak twierdzą, dzięki takiemu posunięciu, wszyscy mieliby równe szanse. Tylko co będzie w przypadku wspomnianych wyżej niezrzeszonych, małych sklepików na osiedlach, czy w małych miejscowościach? Czy będą one skazane na konieczność wykupienia franczyzy lub odsprzedaży grupom?

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a w szczególności handlu detalicznego i internetowego i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com