Urząd Skarbowy znacznie poprawi skuteczność ściągania należności za mandaty drogowe

Moto Podatki Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (1)
Urząd Skarbowy znacznie poprawi skuteczność ściągania należności za mandaty drogowe

Od 2016 roku Urząd Skarbowy znacznie poprawi skuteczność ściągania należności za niezapłacone mandaty drogowe i kary administracyjne.

Bardzo wysoki odsetek należności za wystawione mandaty drogowe i kary administracyjne nie jest ściąganych. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła już w 2013 roku że jest to co najmniej 30 proc. Już wtedy brak konsekwencji w ich ściąganiu kosztował Skarb Państwa około 100 000 000 zł! Od 2016 roku Urząd Skarbowy znacznie poprawi skuteczność ściągania należności za niezapłacone mandaty drogowe i kary administracyjne.

Z każdym rokiem odsetek osób, które nie płacą w terminie lub całkowicie unikają płacenia mandatów drogowych i kar administracyjnych się zwiększa. Niestety urzędy mające ścigać takich dłużników mają tyle pracy i trudności z egzekucją należności, że spora część tych kar się przedawnia.

Obecnie droga postępowania wygląda tak, że informacja o wystawionym mandacie lub nałożonej karze jest przekazywana do Urzędu Wojewódzkiego. Zwykle na jej uiszczenie ukarany ma 7 dni roboczych i może to zrobić na poczcie, przelewem lub w banku. Jeśli okaże się, że środki nie wpłynęły na odpowiednie konto, urzędnicy rozpoczynają procedurę egzekucji długu, a w konsekwencji sprawa ląduje na biurku Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W 2016 roku, gdy dostaniemy mandat drogowy lub karę administracyjną, to wierzycielem nie będzie już Urząd Wojewódzki, tylko od razu sprawa trafi do odpowiedniego Naczelnika Urzędu Skarbowego. Ci sami urzędnicy, którzy dotychczas zajmowali się takimi sprawami w UW, zaczną robić to na rzecz US.

Jak mówił Benjamin Franklin:

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

Jednym słowem, jeśli nie zostanie opłacony mandat drogowy lub kara administracyjna, to możecie być pewni, że fiskus już się dobierze do dłużników.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z mandatami drogowymi i karami administracyjnymi i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com