Zwierzęta w pracy to temat, który wzbudza spore zainteresowanie. Wiele osób spędza w pracy więcej niż 8 godzin, sporo czasu zajmują także dojazdy. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi wcale nie chce zostawiać swojego pupila na tak długo i wolałoby zabrać go ze sobą do biura. Okazuje się, że mogliby na tym zyskać nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy.
Zwierzęta w pracy to korzyści dla firmy
Pracownicy zyskują coraz większe możliwości – i nie chodzi tutaj wcale o prawa wynikające z przepisów. Mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika; to firmy coraz częściej mają problem nie tylko z zatrudnieniem odpowiedniej osoby, ale wręcz z utrzymaniem najbardziej wartościowych pracowników. W związku z tym zasadą „wyróżnij się albo zgiń” kierują się już nie tylko politycy, ale także część przedsiębiorstw. A zwierzęta w pracy to bez wątpienia jeden ze sposobów na zabłyśnięcie na tle innych firm. O tym, że zwierzak to wręcz wizytówka firmy, pisaliśmy już zresztą na łamach Bezprawnika przy okazji bydgoskiej inicjatywy „Pies w biurze”. Na Zachodzie tzw. pet-friendly workplace, czyli po prostu miejsca pracy przyjazne dla zwierząt, są niezwykle popularne. Z badań przeprowadzonych m.in. w USA wynika, że wyróżnienie się na rynku to nie jedyne korzyści dla firm.
Pracodawco: chcesz, by twój pracownik był lojalny? Pozwól przyprowadzić mu zwierzaka
Z raportu Pet-friendly workplace PAWrometer możemy dowiedzieć się m.in., że ponad 90% pracodawców, którzy otworzyli swoje biura dla zwierząt zaobserwowało wzrost morale i spadek poziomu stresu wśród pracowników. Co więcej – aż 91% firm w USA otwartych na zwierzęta, zauważyło wzrost lojalności wśród pracowników. To absolutnie nie powinno dziwić. Pracownik, który może wziąć pupila do pracy, ma zapewniony psychiczny komfort – wie, że nie musi spieszyć się do domu, bo czeka na niego pies, który potrzebuje wyjść na spacer. Ponadto pracownik cały czas ma kontakt ze swoim ukochanym zwierzakiem, a to znacząco zmniejsza stres w pracy. I to również potwierdzają statystyki.
Zwierzęta w pracy sprawiają, że pracownicy czują się szczęśliwsi
Badanie dla Puriny zostało przeprowadzone przez Engage Research w 2016 r. w ramach autorskiej inicjatywy marki „Zwierzęta w pracy 2017”. Ankietowanymi były osoby z całej Europy. Badanie wykazało, że ponad 1/3 pracowników wierzy, że są zdrowi i szczęśliwsi, jeśli w ich miejscu pracy są zwierzęta. Dodatkowo aż 68% właścicieli zwierząt, które nie są obecne w miejscu pracy twierdzi, że potraktowałoby taką inicjatywę (czyli możliwość zabrania zwierzaka do pracy) jako pożądaną. Ankietowani dodawali też, że obecność zwierząt w pracy znacząco poprawiłaby atmosferę, a także – co ciekawe – relacje ze współpracownikami. Dodatkowo zwierzęta w pracy zwiększają produktywność pracowników i poprawiają wydajność pracy – potwierdza to z kolei badanie Virginia Wealt University przeprowadzone w 2012 r.
Zatrudnianie niepełnosprawnych a zwierzęta
Wiele firm stara się rozszerzyć zatrudnienie wśród osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że pomocne może być umożliwienie im zabrania do pracy swojego pupila. Oczywiście część osób niepełnosprawnych już w tym momencie ma taką możliwość (jeśli wymaga obecności psa przewodnika), jednak większość niepełnosprawnych jest pozbawiona tego komfortu. Tymczasem możliwość zabrania psa do pracy mogłaby w niektórych przypadkach ułatwić funkcjonowanie takim osobom. Dotyczy to np. osób cierpiących na zaburzenia psychiczne – obecność zwierzaka pomogłaby zredukować poziom stresu, który u tych osób zazwyczaj jest szczególnie wysoki.
Jak wprowadzić zwierzaki do biur?
Podstawą jest rozmowa ze wszystkimi pracownikami. Pracodawca powinien bowiem zadbać o komfort wszystkich swoich podwładnych – nie tylko tych, którzy chcieliby wziąć pupila do biura. Czasem wystarczą wydzielone pomieszczenia (lub np. piętro), by wszyscy czuli się komfortowo. Dobrym pomysłem jest także zorganizowanie „dnia próbnego”, w którym właściciele przyjdą ze swoimi psami (jeśli chętnych jest więcej, to oczywiście należy na początek wybrać tylko kilka osób). Pracodawcy, którym zależy na wprowadzeniu zwierzaków do biura powinni jednak być w stanie wypracować sensowny kompromis ze swoimi pracownikami.