Opłacanie składek za granicą, aby nie płacić ZUS, jest legalne – tak stwierdził Sąd Najwyższy.
Dla większości pracodawców i pracowników przymusowe składki na ZUS są prawdziwą zmorą. Młodzi coraz częściej buntują się przeciwko temu, że muszą płacić na emerytury starszych osób, twierdząc, że przecież tamci płacili, a pieniądze roztrwoniono. Jednym ze sposobów, aby nie płacić ZUS w Polsce, było zakładanie firm w innych krajach UE. Teraz Sąd Najwyższy stwierdził, że zatrudnienie się za granicą i opłacanie tam składem zwalnia z opłat na ZUS w Polsce.
Skoro tak stwierdził Sąd Najwyższy, to każdy, kto nie chce płacić składek ZUS może legalnie zatrudnić się na etacie w dowolnym kraju UE i tam odprowadzać składki zgodnie z wytycznymi dla danego państwa. Dzięki temu jest zwolniona z opłacania ZUS w Polsce, nawet jeśli tu ma założoną i prowadzoną działalność gospodarczą. Interpretacja ta wynika z przepisów UE.
Sprawa wypłynęła, gdyż ZUSowi nie podobało się to, że z przepisów unijnych korzystało coraz więcej osób, które prowadziły w Polsce działalność gospodarczą i nie wpłacały składek do ZUS. Wystarczyło, że zatrudniły się w firmach z krajów w UE, których przepisy pozwalały uiszczać niższe opłaty na ubezpieczenie społeczne.
ZUS zwracał się do tych przedsiębiorców, których umowy wydały się podejrzane. Chodziło o to, że ludzie zatrudniali się na ułamek etatu w Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, i innych, przez co unikali składek ZUS w Polsce.
Jedną z takich umów zakwestionował ZUS i zażądał od zatrudnionej za granicą osoby dowodów na wykonywanie przez nią kontraktu – chodziło o bilety dokumentujące podróże, rachunki za hotele bądź pensjonaty, etc. Gdy takowe nie zostały dostarczone, ZUS naliczył składki wraz z odsetkami. Osoba ta odwołała się od decyzji ZUS, a gdy przegrywała w kolejnych instancjach, poskarżyła się Sądowi Najwyższemu, który decyzję ZUSu uchylił.
W orzeczeniu podkreślono, że każda osoba, która zatrudni się w innym państwie, jest obejmowana ubezpieczeniem społecznym w tymże kraju i nie podlega dodatkowemu w Polsce. Jednocześnie podkreślono, że ZUS nie ma prawa podważać umowy i prawidłowości wykonywania tej pracy w innym państwie członkowskim UE, a są do tego uprawnione jedynie organy danego kraju. Do nich też może zwrócić się ZUS, aby zweryfikowały poprawność wykonywania pracy przez daną osobę w tym państwie i fakt odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.
W związku w przepisami unijnymi coraz więcej przedsiębiorców, którzy podobnie kombinowali ze składkami na ZUS, coraz częściej przenosi swoje biznesy, lub rejestruje nowe, poza granicami Polski. Najczęściej wybierane są kraje takie jak Czechy, Słowacja, Słowenia i Litwa, gdzie daniny na ubezpieczenia społeczne, podatki i inne opłaty są zdecydowanie niższe od polskich.
Interesuje Cię aspekt prawny podejmowania pracy, zakładania i prowadzenia firmy za granicą i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com