Mimo procedur błędy dyspozytorów karetek doprowadziły do śmierci oczekujących na pomoc.
Co jakiś czas z mediów dowiadujemy się o śmierci osób, które nie doczekały się przyjazdu karetki pogotowia. Czasem odpowiedzialna za te przypadki była pogoda – śnieg, przewrócone przez wicher drzewa, etc., ale częściej problemem były błędy dyspozytorów karetek, które zdarzają się mimo wprowadzenia odpowiednich procedur.
Błędy, które popełniają najczęściej dyspozytorzy, to zbytnie przekonanie o własnej nieomylności. Chodzi głównie o nazwy miejscowości, które są podobne lub wręcz identyczne, a są oddalone od siebie o wiele kilometrów. Wysłanie ekipy w karetce do złej miejscowości może skutkować tym, że po odkryciu błędu może być dla chorego za późno, gdyż w niektórych przypadkach liczą się minuty. Inne błędy to wysłanie ekipy na nieistniejące ulice.
Większość dyspozytorni po takich wpadkach przechodzi kontrole i wprowadza sugestie kontrolerów w życie. Najczęściej są to zalecenia dodatkowych szkoleń dla personelu, opracowanie i wdrożenie procedur, które mają na celu eliminację wspomnianych wyżej problemów. Stosuje się coraz doskonalsze procedury, zestawy pytań, które mają znacznie pomóc w określeniu typu problemu pacjenta, miejsca jego zamieszkania, udzielenia pomocy telefonicznej do czasu przyjazdu karetki.
Udoskonala się także systemy komputerowe, które mają pomóc w określeniu miejsca, gdzie znajduje się poszkodowany lub chory, nawet jeśli w danym rejonie jest więcej niż jedna miejscowość o podobnej lub takiej samej nazwie. Pamiętajmy także, że czasem to zgłaszający wprowadzają dyspozytorów w błąd, bo są w szoku, nie znają dokładnych nazw miejscowości i ulic – to nie zawsze są ich mieszkańcy.
Pamiętajcie jednak, że w każdym przypadku, w którym niedopełniono obowiązków lub popełniono pomyłkę, przez którą uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ponosi człowiek, można dochodzić swoich praw i doprowadzić do ukarania winnych, a także otrzymania stosownego odszkodowania. Jeśli masz taki problem i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który pomoże solidnie, szybko i tanio. Opisz problem i wyślij pod adres e-mailowy kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com