Kiedy inne firmy koncentrują swoje działania na Mazowszu, w Wielkopolsce czy na prężnie rozwijającym się Śląsku, Samsung zdecydował się iść pod prąd. Wczoraj otworzył się już trzeci inkubator Samsunga we wschodniej Polsce – po Rzeszowie i Lublinie przyszedł czas na Białystok.
Przesunięcie na wschód
Samsung konsekwentnie realizuje plan inwestowania w Polskę wschodnią. 15 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie kolejnego Inkubatora – tym razem w Białymstoku. To już trzeci inkubator otwarty przez firmę. Samsung Inkubator Białystok jest zlokalizowany w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Park może pochwalić się dobrą infrastrukturą i wieloma pomieszczeniami, przygotowanymi specjalnie na potrzeby młodych firm.
Takie miejsca przyciągają start-upy, które z kolei starają się wdrażać innowacyjne rozwiązania. A Samsung chce przyciągnąć kolejne, oferując swój know-how, a dla najlepszych – także wsparcie finansowe. Działania Samsunga wpisują się w aktywizację wschodniej części Polski. Inkubatory w Białymstoku, Rzeszowie i Lublinie mogą przyciągnąć ludzi, którzy nie chcieli opuszczać swych rodzinnych stron, a jednocześnie wciąż wahali się, czy warto zakładać firmę działająca w obszarze nowoczesnych technologii.
Inkubator Samsunga w Białymstoku: odpowiedzialni i zaangażowani społecznie
Nowo otwarty Inkubator w Białymstoku będzie się jednak różnić od tych, które Samsung otwierał do tej pory. W tym wypadku technologie i innowacje mają służyć przede wszystkim stworzeniu rozwiązań, które będzie można zakwalifikować do działań z zakresu CSR. Tym samym inkubator Samsunga w Białymstoku będzie pierwszym takim miejscem na świecie, gdzie rozwijające się firmy będą pracować nad rozwiązaniami na rzecz odpowiedzialności społecznej. A to wszystko przy wykorzystaniu bezpłatnej przestrzeni i wsparcia ekspertów.
Partnerami projektu, oprócz Samsunga, są Huge Tech oraz Centrum UNEP GRID Warszawa. Jest to organizacja pozarządowa, która realizuje w Polsce misję Programów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). Takie partnerstwo jest nieprzypadkowe, ponieważ inkubator w Białymstoku ma być skupiony wokół 17 celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Są to cele, które jednocześnie uważa się za jedne z największych wyzwań, przed jakimi obecnie stoi ludzkość. Mowa m.in. o eliminacji ubóstwa, ochronie środowiska czy zapobieganiu zmianom klimatycznym. Start-upy, które będą rozwijać się w Białymstoku pod okiem Samsunga, mają zatem skupić się na próbie odnalezienia rozwiązań, które będą wpisywać się w realizację celów ONZ.
Przykłady pierwszych rozwiązań już są – wystarczy spojrzeć na aplikację i platformę webową od Planet Heroes
Sztandarowym przykładem takich działań może być firma Planet Heroes, która będzie prowadzić swoją działalność w białostockim inkubatorze. Jej celem jest pozbycie się jak największej ilości śmieci z planety. I to w taki sposób, by w działania na rzecz tego celu zaangażować jak najwięcej osób. Firma wykorzystuje ideę crowdfundingu (w Polsce spopularyzowanej m.in. dzięki Patronite). Osoby prywatne jak i korporacje będą mogły wpłacać pieniądze, które z kolei otrzymują wolontariusze lub ludzie, którzy przeprowadzili akcję sprzątającą. Warto zresztą na ten pomysł spojrzeć także z innej strony. To spora szansa na aktywizację osób, które do tej pory pozostawały bez pracy lub które – z pewnych względów – mogą pracować tylko dorywczo.