Samsung będzie wspierać start-upy pracujące nad usługami z zakresu cyberbezpieczeństwa

Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji (363)
Samsung będzie wspierać start-upy pracujące nad usługami z zakresu cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo było do tej pory sektorem, w którym działania podejmowały głównie instytucje państwowe lub wielkie koncerny dysponujące odpowiednimi funduszami. Teraz ma się to zmienić. W Polsce będzie działać Samsung Inkubator Lublin dla start-upów, które chcą specjalizować się w usługach z zakresu cyberbezpieczeństwa. Tym samym firma stara się angażować w poprawę bezpieczeństwa cyfrowego Polaków.

Start-upy dostrzegają dla siebie nową szansę

O cyberbezpieczeństwie mówi się sporo, ale głównie w kontekście kolejnych afer, przecieków i ataków, i to w dodatku zagranicznych. O sposobach na poprawę bezpieczeństwa cyfrowego mówi się już jednak znacznie mniej. Nadal istnieje stosunkowo niewiele rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, z których mógłby skorzystać przeciętny konsument. Jednym z nich jest niewątpliwie Samsung Knox z aplikacją Mój Sejf. Nie zmienia to jednak faktu, że mało firm decyduje się na tworzenie rozwiązań chroniących konsumentów przed cyfrowymi zagrożeniami. Z tego względu powstanie specjalnego inkubatora skupiającego firmy chcące pracować nad usługami z zakresu cyberbezpieczeństwa jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy chcieliby móc zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Partnerami nowo otwartego Samsung Inkubator Lublin są NASK i Politechnika Lubelska. Tym samym Samsung Inkubator Lublin to przestrzeń będąca miejscem współpracy biznesu i nauki. Taki model świetnie funkcjonuje na Zachodzie, co umożliwia rozwój wielu współczesnych technologii.

Poszerzanie wiedzy i praca nad rozwiązaniami bezpiecznymi dla konsumentów

Samsung Electronics Polska nie ukrywa, że podnoszenie świadomości na temat cyberzagrożeń i praca nad rozwiązaniami gwarantującymi konsumentom cyfrowe bezpieczeństwo są częścią misji firmy. Samsungowi zależy tym samym na tym, by wspierać wszelkie pomysły polskich przedsiębiorców na poprawę cyberbezpieczeństwa. Nie tylko na poziomie lokalnym, ale także – globalnym. Stąd szczególne zaangażowanie się firmy w pomoc przedsiębiorstwom, które chcą wkroczyć w sektor cyberbezpieczeństwa i pracować nad nowymi rozwiązaniami. Działania Samsunga wpisują się także w Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, co przyznała sama minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na konferencji poświęconej właśnie nowemu Inkubatorowi. Minister potwierdza również, że Samsung inwestuje w transfer wiedzy i akcelerację start-upów, wspierając tym samym młodych i ambitnych ludzi.

Pierwsze start-upy w ramach Samsung Inkubator Lublin już pracują nad swoimi koncepcjami

W lubelskim inkubatorze Samsunga działają już pierwsze firmy – wśród nich jest Real Buddy, czyli start-up, który zaprojektował aplikację chroniącą bezpieczeństwo dzieci w Internecie. Algorytmy aplikacji wyszukują treści, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne dla najmłodszych. I chodzi tu także o treści mogące zagrażać nawet zdrowiu lub życiu dzieci. Wystarczy wspomnieć o szeroko komentowanym i rozsyłanym fake newsie o błękitnym wielorybie, który jednocześnie mógł stać się przyczyną rzeczywistych tragedii. Algorytm alarmowałby także rodziców dziecka, gdy pociecha próbowałaby przeglądać treści nieodpowiednie dla jej wieku i stopnia rozwoju. Aplikacja tego rodzaju to najlepszy przykład na to, jak wielu nowych rozwiązań potrzebują konsumenci i jak duża część sektora cyberbezpieczeństwa może być zagospodarowania przez prywatny biznes.

Cyberświat to nasz drugi świat. I dlatego potrzebujemy więcej takich rozwiązań jak Samsung Knox

Coraz więcej czasu spędzamy na aktywnościach w sieci. I wydaje się, że już od tego nie uciekniemy – cyfryzacja zaszła zdecydowanie za daleko. Można zatem stwierdzić, że cyberświat stał się naszym drugim światem. A co za tym idzie – w nim również występuje wiele zagrożeń, które musimy mieć na uwadze. A w szybkim tempie przybywa nowych, bo cyberprzestępstwa to niestety sposób na łatwy zarobek dla osób, które szukają swoich ofiar właśnie w Internecie.

Z tego względu wszyscy potrzebujemy więcej takich rozwiązań jak Samsung Knox. Czyli kompleksowych, dobrze przemyślanych i przede wszystkim – stworzonych z myślą o potrzebach różnych typów konsumentów. Należy zresztą pamiętać, że Samsung Knox z aplikacją Mój Sejf jest dostosowany zarówno do użytkownika, któremu zależy po prostu na bezpiecznym korzystaniu z telefonu jak i np. do przedsiębiorców, którzy chcą mieć wpływ na to, jak ich pracownicy zarządzają poufnymi danymi firmowymi na służbowych telefonach. Samsung Knox z aplikacją Mój Sejf świetnie sprawdzi się zresztą w rękach wszystkich, którym wyjątkowo zależy na bezpieczeństwu przechowywanych danych. O skorzystaniu z rozwiązania stworzonym przez Samsunga powinni zatem pomyśleć przede wszystkim prawnicy, politycy, dziennikarze i wszystkie osoby wykonujące zawód zaufania publicznego.

Nowe firmy na rynku to szansa dla nas wszystkich

W sektorze cyberbezpieczeństwa jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Dostrzega to także Samsung i dlatego stara się wesprzeć pomysły nowych przedsiębiorców. Firmy działające w Samsung Inkubator Lublin będą mogły liczyć na mentoring specjalnego zespołu ds. bezpieczeństwa cybernetycznego stworzonego przez Samsung R&D Institute Poland. We wspieranie młodych przedsiębiorców będą angażować się także NASK i Politechnika Lubelska. Instytucje zapewnią wsparcie merytoryczne i podzielą się najlepszymi praktykami z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Co ważne, Samsung gwarantuje, że nie będzie wykorzystywać pomysłów polskich przedsiębiorców do własnych celów. Projekt ma charakter niekomercyjny, a firmy zachowują wyłączne prawa do swoich koncepcji i wypracowanych produktów i usług. Samsung zdecydował się ponadto także na wsparcie firm w zakresie promocji i poszukiwaniu inwestorów. Tym samym Samsung stara się przyczynić do rozwijania sektoru cyberbezpieczeństwa w Polsce. A nam wszystkim pozostaje mu w tym kibicować – dla możliwości funkcjonowania w bezpiecznym cyfrowym świecie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung