Świadczenie urlopowe to dodatkowe wynagrodzenie, które przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Należy jednak pamiętać, że nie jest to świadczenie powszechne. Nawet jeśli ktoś jest zatrudniony na podstawie UoP, nie oznacza to jeszcze, że na pewno świadczenie otrzyma.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych a świadczenie urlopowe
Pracownicy mogą otrzymać zasadniczo dwa rodzaje świadczeń związanych z urlopem. Pierwsze z nich, na tzw. wczasy pod gruszą, pochodzi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Do utworzenia takiego Funduszu zobowiązani są pracodawcy, którzy w przeliczeniu na pełne etaty zatrudniają powyżej 50 osób. Jeśli w firmie jest mniej pracowników – takiego obowiązku nie ma. Wtedy, zamiast wczasów pod gruszą, pracodawca może wypłacić świadczenie urlopowe.
Uwaga: jednocześnie należy pamiętać, że pracodawcy zatrudniający mniej niż 50 osób wcale nie są automatycznie zobligowani do wypłacania świadczenia urlopowego. Jeśli jednak nie mają zamiaru wypłacać świadczenia, muszą poinformować o tym pracowników najpóźniej do końca stycznia danego roku.
Jednocześnie taka możliwość nie dotyczy zakładów budżetowych – one zawsze, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, muszą stworzyć ZFŚS. Podobnie jest, gdy pracodawcy zatrudniający więcej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, a mniej niż 50, muszą stworzyć ZFŚS na wniosek wewnątrzzakładowej organizacji związkowej.
Wypłata świadczenia urlopowego
Pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe raz w roku. Może je otrzymać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, któremu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Co ważne, świadczenie urlopowe wypłacane jest tylko raz w roku (najpóźniej dzień przed rozpoczęciem urlopu). To oznacza, że nawet jeśli ktoś jest uprawniony do dwóch takich 14-dniowych okresów, to świadczenie urlopowe może otrzymać tylko raz.
Należy też pamiętać, że jeśli chodzi o świadczenie urlopowe, to do jego wypłaty nie stosuje się żadnych kryteriów socjalnych. Pracownik nie musi np. dokumentować swojej trudnej sytuacji rodzinnej.
Ważne: Pracownik, aby otrzymać świadczenie urlopowe, nie musi składać wniosku o jego przyznanie.
Jaka jest wysokość świadczenia urlopowego?
Nie ma żadnych regulacji na temat minimalnej wysokości świadczenia urlopowego. Jest za to mowa o maksymalnej wysokości takiego dodatku. Jest to równowartość odpisu na fundusz socjalny, który obowiązuje w danym roku kalendarzowym. W 2019 roku pracownik pełnoetatowy, zatrudniony w normalnych warunkach, może otrzymać maksymalnie 1229,30 zł.