Piwo bezalkoholowe, przez niektórych żartobliwie określane oksymoronem, może stanowić pewien problem na gruncie przepisów prawa. Faktem natomiast jest, że niezwykle skutecznie gasi pragnienie, a także zyskuje niebywałą popularność wśród różnych grup społecznych.
Czy piwo bezalkoholowe to alkohol?
Piwo bezalkoholowe nie jest napojem alkoholowym. Definicję napoju alkoholowego określa art. 46 ust. 1 ustawy o Wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który stanowi, że:
Napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.
Wnioskując a contrario, dojść można do wniosku, że produkt, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5% objętościowych alkoholu, nie jest napojem alkoholowym.
Piwa bezalkoholowe niegdyś zawierały śladowe ilości alkoholu, najczęściej właśnie 0,5% objętościowych alkoholu. Jednakże obecnie proces produkcyjny pozwala na całkowite wyeliminowanie tej substancji ze składu. Dostępne ówcześnie piwa bezalkoholowe są więc napojami, które niczym nie różnią się od — na przykład — Coca-Coli, pod względem zawartości alkoholu.
Piwo bezalkoholowe w miejscu publicznym
Jeżeli piwo bezalkoholowe nie jest de iure i de facto napojem alkoholowym, to nie obejmują go wszelkie restrykcje, wynikające ze wspomnianej wcześniej ustawy, a także innych przepisów. Napoje tego rodzaju spożywać można wszędzie, gdzie zabronione jest spożywanie napojów alkoholowych.
Osoba, która gasi pragnienie takim właśnie napojem, siedząc — na przykład — na ławce w parku, nie narazi się na odpowiedzialność na gruncie prawa wykroczeń. Jest to oczywiste.
Ciekawe jest natomiast zagadnienie, związane z tym, kto może kupić piwo bezalkoholowe. Lidl zasłynął jakiś czas temu z kontrowersyjnej sytuacji. Przy próbie zakupu napoju bezalkoholowego, kasjer zażądań dokumentu tożsamości, w celu weryfikacji wieku klienta. Gdy ten nie okazał dokumentu, odmówiono sprzedaży. O absurdzie owej sytuacji można przeczytać więcej w tym wpisie.
Wnoszenie piwa bezalkoholowego na teren imprezy masowej
Powszechnie wiadomo, że ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zabrania wnoszenia napojów alkoholowych, a także sprzedawania ich w szklanych pojemnikach — co ciekawe, nie dotyczy to piw bezalkoholowych.
O ile zakaz wnoszenia napojów bezalkoholowych nie wynika bezpośrednio z owej ustawy, to niemalże w każdym regulaminie imprezy masowej taki zakaz już występuje.
Wnoszenie na teren imprezy masowej napojów, nawet bezalkoholowych, ale w szklanych butelkach, a nieraz i w puszkach, może wszak stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa imprezy.