Ile trwa czytanie CV przez rekrutera lub potencjalnego pracodawcę? Z badania przeprowadzonego przez brytyjską spółkę UCE GROUP LTD. wynika, że ponad połowie rekruterów w mikro i małych firmach wystarczy… pół minuty, by przejrzeć życiorys kandydata. 30 sekund to mało i dużo zarazem – profesjonaliści twierdzą, że mniej więcej tyle czasu potrzeba, by sprawdzić kluczowe informacje. Tylko 2 proc. ankietowanych zaznaczyło, że czytanie CV kandydata zajmuje im powyżej 2 minut.
Czytanie CV kandydata zajmuje im pół minuty. Tyle jak widać wystarczy
Jeśli ktoś był do tej pory przekonany, że rekruterzy poświęcają choć dłuższą chwilę na zaznajomienie się z CV kandydata, to niestety mogą się rozczarować. Z badania przeprowadzonego na terenie Polski wynika, że – przynajmniej w mikro i małych firmach – rekruterzy nie poświęcają zbyt wiele czasu na czytanie CV kandydata. Ponad połowa ankietowanych przyznała się, że zajmuje im to średnio pół minuty. Okazuje się zatem, że niewielka ilość czasu poświęcana na czytanie CV nie jest mitem, tylko faktem – co oczywiście może niektórych zmartwić. 21 proc. ankietowanych wskazało, że na zapoznanie się z życiorysem przeznacza mniej niż minutę, z kolei 23 proc. – minimum dwie minuty. Tylko 2 proc. badanych wskazało, że czytanie CV kandydata zajmuje im więcej niż dwie minuty.
Z drugiej strony eksperci w branży podpowiadają, na co rekruterzy zwracają szczególną uwagę i tłumaczą, do jakich wniosków można dojść po 30 sekundach czytania życiorysu.
30 sekund wystarczy na przykład, by przekonać się, czy kandydat spełnił wymogi formalne
Jak tłumaczy Dominika Kaczmarek, Senior Consultant w Hays Poland, 30 sekund może na przykład wystarczyć, by rekruter zorientował się, czy kandydat spełnia wymogi formalne. Pół minuty to wystarczająco dużo czasu by przekonać się też, czy w życiorysie znajdują się wszystkie niezbędne – z punktu widzenia rekrutera – informacje. I to pewnie najbardziej zainteresuje czytelników tego tekstu.
Na co zwracać uwagę przy tworzeniu CV? Okazuje się, że rekruterzy w pierwszej kolejności patrzą na długość doświadczenia zawodowego, zajmowane przez kandydata stanowiska oraz znajomość języków obcych czy obsługi konkretnych programów i urządzeń. Jak widać, wykształcenie czy odbyte kursy mimo wszystko schodzą na drugi plan, przynajmniej w pierwszej chwili. Jednocześnie ekspertka tłumaczy, że pół minuty wystarcza na podstawową selekcję. Dopiero po odbyciu rozmowy z kandydatem rekruter jest w stanie stwierdzić, czy kandydat faktycznie spełnia wymagania, by być zatrudnionym na danym stanowisku.
Profesjonalny rekruter po dokonaniu wstępnej selekcji zapozna się z CV dokładniej. I zajmie mu to zdecydowanie więcej czasu
Jak wskazuje Dominika Kaczmarek, należy odróżnić ilość czasu przeznaczanego na wstępną selekcję życiorysów od tego, ile czasu poświęca profesjonalista na zapoznanie się z CV kandydata, którego zaprosił na rozmowę. Rekruter, który poważnie podchodzi do swoich obowiązków, przeczyta dokładnie wszystko, co zostało zawarte w życiorysie. Zazwyczaj zajmuje to co najmniej od 4 do 6 minut. Jeśli pomnożymy to przez liczbę kandydatów zapraszanych na rozmowy, to już można łatwo zrozumieć, dlaczego niepojawianie się kandydatów na rozmowie bez żadnej zapowiedzi wywołuje u rekruterów tak duże zgorszenie.