Ukazał się najnowszy raport ZUS, z którego wynika, że emerytury Polaków zauważalnie rosną. Co istotne, coraz mniej osób odchodzi na emeryturę w obniżonym wieku. Najwidoczniej ci, którzy chcieli skorzystać z reformy emerytalnej już to zrobili.
Emerytury Polaków zauważalnie rosną. Głównie za sprawą waloryzacji
Jak wynika z raportu ZUS, emerytury Polaków rosną. Nie jest to może taki wzrost, jakiego oczekiwaliby niektórzy, jednak z całą pewnością jest zauważalny. Świadczenia emerytalne wzrosły o 4,5 proc. w pierwszym półroczu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku. Obecnie średnia emerytura wynosi 2236,84 zł.
Rosnące świadczenia emerytalne są w dużej mierze wynikiem waloryzacji. Zarówno w zeszłym jak i w bieżącym roku wskaźnik waloryzacji przekroczył poziom 102 proc. Należy jednocześnie pamiętać, że waloryzacja ma na celu dostosowanie realnej wartości świadczenia do aktualnych cen towarów i usług. To z kolei oznacza, że wysoki wskaźnik waloryzacji to przede wszystkim efekt wzrostu cen, który już od jakiegoś czasu możemy obserwować. Pod uwagę bierze się przede wszystkim wskaźnik inflacji ogłaszany przez GUS. Drugim czynnikiem jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym waloryzację.
Ten, kto miał przejść na emeryturę po reformie, prawdopodobnie już to zrobił
Reforma emerytalna wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość umożliwiła tysiącom Polaków przejście na emeryturę we wcześniejszym niż dotąd wieku. Gdy tylko reforma weszła w życie, ZUS został praktycznie zalany przez wnioski. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie spadło. Liczba emerytur przyznanych w pierwszym półroczu 2019 r. była niższa o 27,4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. To może świadczyć o tym, że ten, kto miał przejść na emeryturę na nowych zasadach (dzięki obniżonemu wiekowi), to już to zrobił. Z drugiej strony istnieje też szansa, że część osób zreflektowało się i postanowiło jednak pozostać na rynku pracy o parę lat dłużej.
Nie zmienia to jednak faktu, że ZUS wypłaca obecnie znacznie więcej świadczeń emerytalnych niż miało to miejsce w zeszłym roku. W czerwcu br. Zakład wypłacił 7 696,3 tys. rent i emerytur – a to o 111,6 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Należy też pamiętać, że prawdopodobnie liczba wypłacanych świadczeń będzie rosnąć – polskie społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się. Na razie jednak wydaje się, że nie ma się czego obawiać – na ten moment ZUS ocenia swoją kondycję finansową jako dobrą. Zakład zwraca szczególną uwagę na wysokie przychody własne FUS, co jest bezpośrednio związane z dobrą sytuacją na rynku pracy. Ponadto wzrosła dyscyplina wśród płatników składek, co również przełożyło się na wpływy do budżetu instytucji.