Może na pierwszy rzut oka ta zmiana jest jedynie kosmetyczna, ale na pewno ma ogromne znaczenie dla postrzegania naszego języka i jak bardzo podniośle by to nie zabrzmiało — historii. Na znakach drogowych, pojawiają się już pierwsze zapisane w języku polskim oznaczenia zagranicznych miast. Wszystko na skutek zmian w przepisach.
Nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych po polsku
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego na znakach drogowych w Polsce nazwy zagranicznych miast, które mają swoje polskie odpowiedniki, zapisywane są w język oryginalnym? Chyba najbardziej rażącym tego przykładem był widok tablic na drodze A4, kierujących do przejścia granicznego z Ukrainą i dalej do Lwowa. Trudno ukryć powiązania historyczne i sentymentalne, ale zapisywanie nazwy miasta, tak bardzo związanego z polską historią w języku ukraińskim po prostu raziło w oczy. Cieszę się więc, że ktoś dostrzegł absurd tej sytuacji.
Zmianę zapisu nazwy umieszczonych na znakach drogowych umożliwiła nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach z 28 maja 2019 r.
Zakładają one zmiany na znajdujących się znakach kierunkowych, na których mają zostać umieszczone nazwy zagranicznych miast, które mają swoje odpowiedniki w języku polskim i w takiej formie funkcjonują w naszym kraju.
Nowe przepisy, nowe znaki drogowe
To właśnie na skutek zmian tych przepisów, nazwy zagranicznych miast do których prowadzi droga, zapisywane mają być w pierwszej kolejności w języku polskim, w drugiej, w nawiasie w języku oryginalnym. Na znaku, z prawej strony nazwy miasta w sąsiednim państwie, podawany będzie również znak oznaczający to państwo w ruchu międzynarodowym, np. Lwów (Lviv) UA, Wilno (Vilnius) LT. Taki sposób zapisu ma obowiązywać na wszystkim znakach drogowych w Polsce.
Zmiany znaków drogowy jak na razie obejmują podkarpacki odcinek autostrady A4, ale do końca 2020 roku, zmiany mają być wprowadzone na całej sieci dróg, zarządzanych przez GDDKiA.