Lwów to nie L’viv. Nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych własnie idą do zmiany

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (480)
Lwów to nie L’viv. Nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych własnie idą do zmiany

Może na pierwszy rzut oka ta zmiana jest jedynie kosmetyczna, ale na pewno ma ogromne znaczenie dla postrzegania naszego języka i jak bardzo podniośle by to nie zabrzmiało — historii. Na znakach drogowych, pojawiają się już pierwsze zapisane w języku polskim oznaczenia zagranicznych miast. Wszystko na skutek zmian w przepisach.

Nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych po polsku

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego na znakach drogowych w Polsce nazwy zagranicznych miast, które mają swoje polskie odpowiedniki, zapisywane są w język oryginalnym? Chyba najbardziej rażącym tego przykładem był widok tablic na drodze A4, kierujących do przejścia granicznego z Ukrainą i dalej do Lwowa. Trudno ukryć powiązania historyczne i sentymentalne, ale zapisywanie nazwy miasta, tak bardzo związanego z polską historią w języku ukraińskim po prostu raziło w oczy. Cieszę się więc, że ktoś dostrzegł absurd tej sytuacji.

Zmianę zapisu nazwy umieszczonych na znakach drogowych umożliwiła nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach z 28 maja 2019 r.

Zakładają one zmiany na znajdujących się znakach kierunkowych, na których mają zostać umieszczone nazwy zagranicznych miast, które mają swoje odpowiedniki w języku polskim i w takiej formie funkcjonują w naszym kraju.

Nowe przepisy, nowe znaki drogowe

To właśnie na skutek zmian tych przepisów, nazwy zagranicznych miast do których prowadzi droga, zapisywane mają być w pierwszej kolejności w języku polskim, w drugiej, w nawiasie w języku oryginalnym. Na znaku, z prawej strony nazwy miasta w sąsiednim państwie, podawany będzie również znak oznaczający to państwo w ruchu międzynarodowym, np. Lwów (Lviv) UA, Wilno (Vilnius) LT. Taki sposób zapisu ma obowiązywać na wszystkim znakach drogowych w Polsce.

Zmiany znaków drogowy jak na razie obejmują podkarpacki odcinek autostrady A4, ale do końca 2020 roku, zmiany mają być wprowadzone na całej sieci dróg, zarządzanych przez GDDKiA.