Duży ZUS – dla wielu przedsiębiorców „magiczna granica”, decydująca często o dalszym powodzeniu biznesu. Stresuje bądź motywuje, zmusza do wprowadzenia zmian w cenniku bądź przemyślenia strategii. Przejście na duży ZUS wymaga także obowiązkowych formalności. Zobacz, co cię czeka i o czym nie możesz zapomnieć!
Przedsiębiorcy, którzy zakładali swoje firmy stosunkowo niedawno, trafili na dość „dobre czasy”. Wniosek ten jest uzasadniony, o ile pracując na własny rachunek, przedsiębiorca skorzystał z nowych możliwości, jakie w dziedzinie składek ZUS umożliwiło Państwo. Mowa tutaj m.in. o uldze na start, czyli sześciu miesiącach bez składek ZUS oraz składkach preferencyjnych, będących przedsmakiem dużego ZUSu.
O ile przedsiębiorca spełniał określone warunki, ulgowe składki mógł płacić aż przez…30 miesięcy. Po tym okresie, o ile nie pracujemy jednocześnie na etacie, przychodzi czas na duży ZUS. Co, oprócz przejrzenia strategii własnej firmy, czeka potencjalnego płatnika, który za moment co miesiąc będzie przelewał do ZUS ponad tysiąc trzysta złotych?
Kwestia formularzy ubezpieczeniowych
Pierwszą z formalności, jakie muszą spełnić osoby przechodzące na duży ZUS, jest uporządkowanie kwestii ubezpieczeń. Konieczne jest tutaj wyrejestrowanie się z dotychczasowych ubezpieczeń (formularz ZUS ZWUA, kod 600). Podane do tej pory dane stały się bowiem nieaktualne. Na ten krok płatnik ma siedem dni od dnia zaistnienia zmiany.
Jeśli wyrejestrowanie już nastąpiło, pora na ponowne zarejestrowanie się do ubezpieczeń z nowym, poprawnym kodem. W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza ZUS ZUA, bądź ZUS ZZA (o ile chcesz skorzystać wyłącznie z ubezpieczenia zdrowotnego). Kod to 05 10 00. Zwróć uwagę, że data wyrejestrowania musi zgadzać się z datą ponownego zarejestrowania.
Kolejnym krokiem deklaracja rozliczeniowa
Ostatnia prosta, jeśli chodzi o formalności przy przejściu na duży ZUS, to złożenie deklaracji rozliczeniowej. Służy ku temu formularz ZUS DRA. Warto wiedzieć, że urząd kopiuje go co miesiąc, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą pamiętać o składaniu tej deklaracji. Inaczej jest jednak, jeśli zmienia się podstawa ubezpieczenia – wtedy złożenie dokumentu jest obowiązkowe.
Przejście na duży ZUS wymaga odpowiednich formalności. Dopełnić je można albo tradycyjnie, odwiedzając placówkę, albo za pośrednictwem elektronicznej platformy ZUS, bez wychodzenia z domu.