Wisiało w powietrzu od dłuższego czasu i oto jest, Uber postanowił zainaugurować w Polsce Uber Freight – nową usługę, którą chce powalczyć na rynku zarezerwowanym dotąd dla spedytorów czy kurierów.
Mam kilku zupełnie niezależnych od siebie znajomych, którzy żyją z łączenia kierowców ze spedytorami. Łączą trasy, wyszukują zamówienia, a następnie organizują kierowcom wielką trasę po Polsce czy nawet całej Europie, starając się tak zoptymalizować podróż, by żaden kilometr nie okazał się zbędny. By nawet między dwoma podrzędnymi miastami coś tam przewieźć i zarobić.
Uber Freight zepsuje im biznes, więc jestem pewien, że krótko po przeczytaniu niniejszej wiadomości (a są stałymi czytelnikami Bezprawnika), zobaczymy ich pod jakąś sortownią w kominiarkach i szyldami „UBER FREIGHT = HIV FREIGHT”. Albo coś w tym stylu.
Bo przewoźnicy są prywatnymi przedsiębiorcami, którzy starają się pracować na własny rachunek, korzystając z posiadanego samochodu i umiejętności. Nie rozumiał tego Grzegorz Sroczyński z gazeta.pl, choć szef InPostu – Rafał Brzoska – cierpliwie próbował wytłumaczyć. Nie dało się.
Uber Freight wchodzi do Polski
Dziś, podczas łódzkiej konferencji HyperLOG, Uber zapowiedział start nowej usługi w naszym kraju. Były to wieści dość nieoczekiwane, bo z jednej strony należało się jej spodziewać, ale nikt chyba nie podejrzewał, że stanie się to tak szybko.
Jak czytamy w oficjalnym opisie usługi:
Uber Freight łączy przewoźników ze spedytorami, oferując ceny ustalane z góry, szybkie płatności i możliwość zarezerwowania przewozu ładunku za pomocą jednego kliknięcia. Spedytorzy otrzymują nie tylko dostęp do polegania na ogromnej sieci przewoźników, lecz także możliwość monitorowania przewozu ładunku w czasie rzeczywistym.
Na jednym z obrazków podglądowych wygląda to w ten sposób:
Ciekawa inicjatywa dla spedycji i logistyki, ale też nowe wyzwania
Polska – jak czytamy w komunikacie prasowym – jest drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla przedsiębiorstw transportowych w Europie, a branża logistyczna zatrudnia około 300 tys. osób. Nie dziwi zatem, że Uber Freight tak bardzo przyspieszył, starając się dotrzeć do naszego kraju. Na aplikacji, w teorii, skorzysta między innymi branża spedycyjna, ale też branża kurierska.
Zobaczymy jednak jak w praktyce będzie wyglądało dostosowanie Uber Freight do polskiego rynku. Amerykańska firma Uber jest bowiem jednym z najbardziej kontrowersyjnych, a na pewno „prawotwórczych” koncernów technologicznych w naszym kraju. Najpierw „taksówki XXI wieku” doprowadziły do wojny imigrantów zarobkowych z kierowcami klasycznych taksówek, którą mogliśmy obserwować na ulicach miast, a także do szeregu zmian w prawie znanych jako „Lex Uber„. Również hulajnogi elektryczne Lime, które są powiązane z koncernem, stanowią ciekawą rozrywkę, a jednocześnie gigantyczne wyzwanie prawno-społeczne, które wymaga od rządu ekspresowego wdrażania innowacji.