Ciężko w to uwierzyć, ale niektóre rozwiązania wprowadzane przez urzędy skarbowe faktycznie są sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców. Jednym z nich jest indywidualny numer rachunku bankowego do opłacania należności podatkowych. Fiskus stworzył generator, który podaje numer mikrorachunku podatkowego.
W 2018 roku nastąpiła swojego rodzaju rewolucja w sposobie opłacania składek ZUS. Jedno konto ZUS znacząco ułatwiło rozliczenia z tą instytucją. Od dwóch lat przedsiębiorcy nie tracą czasu na zlecanie kilku przelewów na różne kwoty i nie muszą pilnować stanu konta poszczególnych składek. Indywidualne rachunki bankowe do opłacania składek ZUS okazały się strzałem w dziesiątkę. Również na tym przykładzie urzędnicy mogli obserwować ten eksperyment przed zastosowaniem go na szerszą skalę.
Od stycznia 2020 roku indywidualne numery rachunków będą używane także do rozliczeń z urzędem skarbowym. Każdy z nas będzie miał swój indywidualny numer mikrorachunku podatkowego, który będzie służył do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. To bardzo ważne, ponieważ dotychczasowe numery rachunków poszczególnych urzędów skarbowych służące do obsługi tych podatków będą aktywne wyłącznie do 31 grudnia 2019 roku.
Numer mikrorachunku podatkowego już od stycznia
Ministerstwo Finansów odrobiło lekcję po starcie analogicznego rozwiązania służącego do rozliczeń z ZUS. Przypomnijmy, że wtedy wszystkie oddziały ZUS wysłały do przedsiębiorców setki tysięcy listów, które zawierały indywidualny numer konta każdego z nich. To była niezwykle skomplikowana operacja logistyczna. Niemniej jednak przy tej okazji udało się zweryfikować tysiące nieaktualnych adresów przedsiębiorców. Można więc uznać, że tamta akcja zakończyła się pełnym sukcesem.
Urzędnicy skarbówki wyszli jednak z założenia, że rozsyłanie jeszcze większej ilości listów do obywateli byłoby co najmniej bezsensowne. Stworzyli natomiast odpowiedni generator, który na podstawie numeru PESEL lub NIP podaje podatnikowi jego indywidualny numer mikrorachunku podatkowego. Oczywiście ten numer można sprawdzić również w dowolnym urzędzie skarbowym.
Poprawność takiego numeru mikrorachunku łatwo będzie sprawdzić, ponieważ będzie zawierał numer PESEL lub NIP podatnika. Co ważne – numer ten będzie stały i niezmienny. Pozostanie bez zmian niezależnie od zmiany adresu zamieszkania, siedziby firmy czy zmiany nazwiska.
To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jak zawsze w przypadku takich rewolucji należy uważać na oszustów, którzy wykorzystają każdą okazję do ograbienia mniej uważnych osób. Numer mikrorachunku podatkowego należy wygenerować i sprawdzać wyłącznie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub urzędzie skarbowym. Numery te nie będą wysyłane za pomocą SMS, maili czy pism. Ponadto wygenerowanie takiego rachunku jest całkowicie darmowe i nie wiąże się z koniecznością płacenia ani grosza. Mimo wszystko mam przeczucie, że nie raz na Bezprawniku opiszemy przypadki próby oszustwa na kanwie tej zmiany.
Numer mikrorachunku podatkowego – co z innymi podatkami?
PIT, CIT i VAT to oczywiście podatki, które płacimy praktycznie wszyscy. Co z innymi podatkami, które od czasu do czasu trzeba płacić? Podatek od darowizny, spadku czy od czynności cywilnoprawnych to tylko niektóre z przykładów. Te jednak będzie się wnosiło zgodnie z dotychczasowymi zasadami, a więc na numer konta właściwego urzędu skarbowego. Wykaz rachunków poszczególnych urzędów zostanie wkrótce zaktualizowany.