Wydaje się, że w końcu wyjaśniło się, jakie wpłaty będziemy uiszczać na mikrorachunek podatkowy. To dobra wiadomość, ponieważ bardzo długo funkcjonowały obok siebie różne interpretacje, wątpliwości mieli też specjaliści. Teraz Ministerstwo Finansów opublikowało specjalny wykaz.
Wpłaty na mikrorachunek podatkowy. Za co będziemy wpłacać na indywidualny rachunek?
Początkowo wszystko wydawało się proste – wpłaty na mikrorachunek podatkowy miały obejmować należności z tytułu PIT, VAT i CIT. Oznaczało to, że w większości wypadków z mikrorachunku będą korzystać głównie przedsiębiorcy (z kilkoma wyjątkami).
Wątpliwości mógł jednak wzbudzić tekst umieszczony na stronie biznes.gov.pl – portalu, które nadzoruje nie Ministerstwo Finansów, a Ministerstwo Rozwoju. Można było z niego wywnioskować, że oprócz podatków na mikrorachunek podatkowy trafią także wpłaty z mandatów czy grzywien.
Teoretycznie Ministerstwo Finansów utrzymywało potem, że informacja podana na rządowym portalu jest błędna, jednak wątpliwości mieli też specjaliści, którzy przekonywali, że nie wynika to wprost z przepisów prawa.
Teraz jednak Ministerstwo Finansów przygotowało wykaz rodzajów podatków, opłat oraz nieopodatkowanych należności, które trzeba uiszczać właśnie na mikrorachunek. Wynika z niego, że mandaty i grzywny będziemy płacić „po staremu” – nie znajdziemy ich w wykazie. Lista znajduje się w załączniku do projektu.
Wykaz podatków i opłat od Ministerstwa Finansów
Jak łatwo można zauważyć, przeglądając wykaz, umieszczono w nim tylko należności z tytułu PIT, VAT i CIT – tak jak było to podawane na samym początku. W wykazie znajdują się też symbole formularza i tytuły płatności. Wykaz można znaleźć pod tym adresem. Można zatem przypuszczać, że faktycznie tylko takie należności należy uiszczać na mikrorachunek.
Wygenerowano już 2,4 mln mikrorachunków podatkowych
Ministerstwo Finansów informuje jednocześnie, że w styczniu podatnicy wygenerowali już 2,4 mln mikrorachunków podatkowych. Należy przy tym pamiętać, że wygenerowanie nie wiąże się z koniecznością osobnego utworzenia indywidualnego rachunku, a jedynie z odwiedzeniem rządowej strony i podaniem odpowiednich danych. Po dokonaniu tego wyświetli nam się nasz mikrorachunek podatkowy.
Mikrorachunek funkcjonuje już od stycznia, ale MF dopiero teraz rozwiewa wątpliwości
Niepokoić może fakt, że dopiero teraz Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalny wykaz, zwłaszcza, że mikrorachunek funkcjonuje już od 1 stycznia 2020. Wydaje się, że ostateczne rozwianie wątpliwości podatników powinno nastąpić znacznie wcześniej.