Startuje tarcza finansowa. Wnioski będzie można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (416)
Startuje tarcza finansowa. Wnioski będzie można składać m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Komisja Europejska wyraziła zgodę na start Tarczy finansowej. W jej ramach przedsiębiorcy mogą ubiegać się nawet o kilkaset tysięcy złotych dotacji. Mikroprzedsiębiorcy i średnie firmy złożą wniosek o przyznanie subwencji w swoich bankach. 

Tarcza finansowa: wniosek będzie będzie można złożyć w swoim banku

Prawdopodobnie już w tym tygodniu będzie można złożyć wniosek o pomoc z tarczy finansowej. Wszystko dzięki temu, że wczoraj wieczorem Komisja Europejska udzieliła zgody na start programu.

Na łamach Bezprawnika pisałam już, czym jest tarcza finansowa PFR i kto może z niej skorzystać. Tarcza finansowa – w przeciwieństwie do tarczy antykryzysowej – umożliwia sięgnięcie po znacznie wyższe kwoty. Przedsiębiorcy mogą starać się nawet o kilkaset tysięcy złotych subwencji (wszystko zależy od wielkości firmy i spadku obrotów). Co więcej, w przypadku, jeśli utrzymują dotychczasowe średnie zatrudnienie (i chociaż symbolicznie je powiększą), będą zobowiązani do zwrócenia jedynie niewielkiej części subwencji. To realna zachęta dla firm do utrzymania dotychczasowych etatów.

Wniosek o pomoc z tarczy finansowej większość przedsiębiorców będzie mogła złożyć za pomocą bankowości elektronicznej. Dotyczy to mikro, małych i średnich firm. Program tarczy finansowej dla dużych firm jest obsługiwany bezpośrednio przez PFR.

Wniosek o pomoc z tarczy finansowej: jakie banki będą obsługiwać system wniosków?

Przedsiębiorcy prowadzący mikro, małą lub średnią firmę będą mogli złożyć wniosek o pomoc z tarczy finansowej za pośrednictwem Alior Banku, BPS (oraz zrzeszonych i współpracujących Banków Spółdzielczych), Banku Millenium, Pekao S.A., Banku Pocztowego, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP, Santander Bank Polska, SGB-Bank S.A. oraz Banków Spółdzielczych SGB i współpracujących Banków Spółdzielczych.

Jak podaje PFR, wniosek o pomoc z tarczy finansowej będą mogli złożyć przedstawiciele firm, którzy są klientami jednego z podanych wyżej banków. Co istotne, wniosek będzie oparty na oświadczeniach przedsiębiorcy. PFR zweryfikuje podane przez przedsiębiorcę informacje w kilku miejscach. Dokona tego na podstawie danych z banków (w przypadku danych firmy), ZUS i Ministerstwa Finansów. Weryfikacja będzie dotyczyć m.in. danych dotyczących zatrudnienia i przychodu ze sprzedaży w poprzednim roku obrotowym. Po przeprowadzeniu weryfikacji nastąpi wyliczenie kwoty subwencji przysługującej przedsiębiorcy.

PFR uprzedza również, że przedsiębiorca może ostatecznie otrzymać niższą subwencję niż kwota, o której wnioskował. W takiej sytuacji przedsiębiorca otrzyma – za pośrednictwem banku – informację o przyczynach takiej decyzji. Co istotne, przedsiębiorca będzie mógł jednak odwołać się od decyzji.

Co ważne, całość procesu (otrzymanie decyzji, podpisanie umowy) odbędzie się zdalnie, poprzez system transakcyjny banku.