Dodatkowe pieniądze dla mikrofirm z tarczy finansowej. Można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Finanse Firma dołącz do dyskusji (92) 22.04.2020
Dodatkowe pieniądze dla mikrofirm z tarczy finansowej. Można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Edyta Wara-Wąsowska

Celem tarczy finansowej ma być przede wszystkim udostępnienie przedsiębiorcom finansowania na preferencyjnych warunkach i przekazanie rekompensat finansowych. Kto może skorzystać ze wsparcia, jakie warunki musi spełnić i na co właściwie może liczyć?

Tarcza finansowa PFR dla mikrofirm

Ze wsparcia mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej jednego pracownika (jednak nie więcej niż dziewięciu). Dodatkowo ich roczny obrót lub suma bilansowa nie może przekraczać kwoty 2 mln euro. Dodatkowo muszą odnotować spadek przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z zakłóceniami funkcjonowania gospodarki na skutek epidemii koronawirusa.

Wobec mikrofirm, które chcą ubiegać się o wsparcie z PFR, nie może być również otwarte postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne. Beneficjent rzeczywisty musi również posiadać rezydencję podatkową na terenie RP. Oprócz tego musiał rozliczać podatki za ostatnie 2 lata obrotowe na jej terytorium.

Tarcza finansowa PFR: na jakie wsparcie mogą liczyć mikroprzedsiębiorcy?

Mikroprzedsiębiorcy w ramach tarczy finansowej mogą starać się o subwencję finansową. Wysokość subwencji jest uzależniona od liczby zatrudnionych i skali spadku przychodów mikrofirmy. W poniższej tabeli określono maksymalne kwoty subwencji dla mikrofirm.

źródło: przewodnik antykryzysowy PFR

Subwencja finansowa z PFR a zwrot

Mikroprzedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że jeśli przestaną prowadzić działalność gospodarczą w trakcie 12 miesięcy od dnia przyznania subwencji, to będą musieli zwrócić przyznaną pomoc w całości. Jeśli jednak mikroprzedsiębiorca utrzyma prowadzenie działalności przez ten czas, bezwarunkowo będzie musiał zwrócić tylko 25 proc. subwencji. To, czy będzie musiał zwrócić więcej, jest natomiast uzależnione od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy kalendarzowych od dnia wypłaty subwencji w stosunku do stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. lub wobec analogicznego okresu poprzedniego roku. Jeśli mikroprzedsiębiorca utrzyma zatrudnienie na poziomie co najmniej 100 proc. – nie musi zwracać nic ponad wspomniane 25 proc. kwoty subwencji. Z kolei jeśli na poziomie od 50 do 100 proc., to musi dodatkowo zwrócić od 0 do 50 proc. subwencji w zależności od skali redukcji zatrudnienia. Jeśli na niższym niż 50 proc. – to musi dodatkowo zwrócić 50 proc. subwencji.

To, ile ostatecznie przedsiębiorca będzie musiał zwrócić, można obliczyć posługując się poniższym wzorem:

źródło: przewodnik antykryzysowy PFR

W najlepszym wypadku przedsiębiorca może zatem zachować aż 75 proc. subwencji. Warunkiem jest utrzymanie średniego zatrudnienia na poziomie co najmniej 100 proc.).

Na zwrot określonej części subwencji finansowej przedsiębiorca będzie mieć 24 miesiące. Początek spłaty rozpoczyna się w 13. miesiącu kalendarzowym, licząc od pierwszego pełnego miesiąca po udzieleniu subwencji.

Tarcza finansowa PFR wydaje się zatem oferować znacznie korzystniejsze rozwiązania niż tarcza antykryzysowa – i tym samym może okazać się znacznie skuteczniejsza. Rządzący chcą uruchomić subwencje dla przedsiębiorców z PFR jeszcze pod koniec kwietnia.

92 odpowiedzi na “Dodatkowe pieniądze dla mikrofirm z tarczy finansowej. Można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych”

 1. Jak mam rozumieć stwierdzenie l, ze dana kwota przysługuje za każdego pracownika? Zatrudniam 7 osób na 1/4 etatu. Dostanę wtedy 7 x 36000 zł ( spadek obrotów powyżej 75%) czy 7×0,25 = 1,75 x 36000 zł ( przeliczenie na pełny wymiar czasu pracy) ?

  • Wydaje się, że tak. Liczy się utrzymanie zatrudnienia i utrzymanie działalności, nie ma nigdzie rozróżnienia jaka ma to być forma zatrudnienia.

   • Robią straszny mętlik. W regulaminie piszą coś innego a coś innego mówią. Wydaje mi się ze chodzi tylko o umowy o prace w przeliczeniu na pełen etat. Wiec wątpię żeby w grę wchodziły umowy zlecenie

 2. Celem tarczy antykryzysowej jest zdobycie części elektoratu wśród przedsiębiorców. Rząd ma głęboko w dupie gospodarkę, gdyby było inaczej, to na czas kryzysu nie bawiłby się w kredytowanie upadających firm, tylko poobniżał radykalnie podatki. A Maowiecki już ma w zanadrzu kilka nowych podatków, żeby podreperować budżet po kryzysie. Już pies drapał upadające firmy, musi być forsa na socjal.

 3. Dla PFR osoba zatrudniona na umowe zlecenie jesli jest zgloszona do ubezpieczenia spolecznego jest traktowana jako pracownik firmy,taka uzyskalem informacje od PFR.

  • jeżeli jej wynagrodzenie przez dowolny okres 3 miesięcy 2019 lub 2020 było na poziomie co najmniej minimalnej krajowej (2250 zł w 2019 r., 2600 zł w 2020 r.)
   PFR S.A. | Przewodnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców str. 98

  • Pracownik na Umowę zlecenie jest brany do wyliczenia subwencji – TAK. Ale czy w ogóle możesz przystąpić do programu to analizowana jest liczba pełnych etatów tylko z Umów o Pracę na 31. grudnia

 4. a co z firmami, które zatrudniają pracowników przez firmy zewnętrzne (mają z nimi podpisane stałe umowy) ktoś coś wie?

 5. Czyli można powiedzieć że umowa zlecenie nie różni się od umowy o pracę, ale co w takim razie jeżeli zatrudniam studentkę? Za nią nie odprowadzam składek do ZUS, więc potwierdzeniem będzie przelew wypłaty na jej konto? Oczywiście jest ono powyżej pensji minimalnej.

 6. jaka jest podstawa prawa zasad tarczy finansowej i ww. warunków, tez opisanych w przewodniku PFR. Żadne takie zasady nie wynikaja zUSTAWy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Czy są jakieś rozporządzenia czy inne regulacje. Przedownik PFR to nie źródło prawa

 7. A co w sytuacji, gdy mam jedną pracownicę na pełny etat, ale od XI.2019 przebywa na wychowawczym? Nie mogę ubiegać się o pomoc jako samozatrudniony, bo mam pracownika, ale też nie mogę ubiegać się o pomoc na pracownika. Co radzicie, czy dofinansowanie na utrzymanie etatu wchodzi w takiej sytuacji w grę?

 8. Jak liczyć dochód do subwencji jeżeli prowadzę działalność gospodarczą, a oprócz tego mam udziały w spółce komandytowej? Co zsumować dochód z działalności razem z dochodem z zysku w Spółce?

 9. Witam. Orientuje się ktoś, czy spółka jawna (dwóch współwłaścicieli) zalicza się jako mikroprzedsiębiorstwo? W domyśle obydwaj pracują na rzecz spółki.

 10. Witam! Proszę o pomoc, Zatrudniam w firmie współmałżonka- płacę za niego duży zus i jest na liście zgłoszonej do zusu czy cos mi na niego przysługuje???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *