Wytyczne w sprawie organizacji wesela pojawiły się na stronach Ministerstwa Rozwoju. Państwo młodzi mogą odetchnąć z ulgą i zająć się zapewnieniem bezpieczeństwa swoim gościom. Nie będzie to łatwe zadanie.
Podstawowe wytyczne w sprawie organizacji wesela
W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń od 6 czerwca można organizować przyjęcia weselne. Nie zmieniła się maksymalna liczba uczestników wesela, czyli 150 osób. Ministerstwo zwraca uwagę, że w przyjęciu nie mogą uczestniczyć osoby chore na COVID-19, a także te, które przebywają w kwarantannie lub izolacji. Państwo młodzi powinni zadbać o to, żeby przy stole siedziały osoby z jednej rodziny lub wspólnego gospodarstwa domowego. Muszą również dysponować pełną listą gości, wraz z numerami kontaktowymi. Lista może być potrzebna Sanepidowi, gdyby stwierdzono przypadki zarażenia się wśród weselnych gości. Obsługa kelnerska ma mieć zasłonięte usta i nos, oraz nosić rękawiczki. Gości weselnych nie obowiązuje nakaz zakrywania twarzy podczas przyjęcia.
Wytyczne w sprawie organizacji wesela – właściciel obiektu i obsługa
Właściciel powinien dla zapewnienia bezpieczeństwa rozważyć wprowadzenie systemu zmianowego lub rotacyjnego w pracy. Jego obowiązkiem będzie zapewnienie środków ochrony osobistej dla pracowników. Ma ograniczyć do minimum narady i spotkania osobiste z pracownikami. Najlepiej jeżeli instrukcji będzie im udzielał droga elektroniczną. Właściciel powinien zadbać również o ograniczenie kontaktów z dostawcami oraz klientami. Pracownicy mają obowiązek częstego mycia rąk, mają zasłaniać usta i nos. Ministerstwo szczególną uwagę skupia na ich zachowaniach. Do pracy powinni dojeżdżać własnym środkiem transportu. Ponadto powinni dbać o swoją kondycję, wysypiać się, a nawet dobrze się odżywiać. Powinni zakrywać usta podczas kaszlu oraz dołożyć starań, by ich miejsca pracy były higieniczne i czyste.
Przy wejściu do obiektu powinny być umieszczone środki do dezynfekcji rąk. wraz z instrukcją jak robić to poprawnie. Tak samo powinny być wyposażone toalety. W szatni ubrania powinny wisieć na co drugim wieszaku, żeby nie stykały się z ubraniami innych. W obiekcie powinny zostać wyłączone suszarki do rąk, a właściciel ma zapewnić jednorazowe ręczniki. Musi również określić ile osób może maksymalnie przebywać w toaletach w tym samym czasie. Znacząco koszty wesela podniesie dodatkowa obsługa kelnerska. Jeden kelner może maksymalnie obsługiwać 15 osób. Do zorganizowania wesela na 150 gości będzie potrzebnych 10 kelnerów, przy założeniu braku dodatkowych atrakcji. Jeżeli państwo młodzi zdecydują się na barmana, wiejski stół lub słodki stolik, to do każdego z tych stanowisk będzie potrzebny oddzielny kelner.
Pozostałe wytyczne w sprawie organizacji wesela
Ministerstwo szczegółowo określiło jak ma wyglądać usadzenie przy stołach. Odległość pomiędzy dwoma blatami może wynosić minimum 2 metry. Jeżeli stoły oddzielone są przegrodami o wysokości co najmniej 1 metra powyżej blatu, to odległość może wynosić 1 metr. Goście powinni siedzieć w taki sposób, by nie być naprzeciwko siebie. W przypadku, gdy przy stole nie siedzi rodzina, to liczba osób przy nim ma być mniejsza o 20%, niż przy stole, przy którym siedzi wyłącznie rodzina.. Jeden kelner powinien zawsze obsługiwać ten sam stół lub tych samych gości. Wytyczne w sprawie organizacji wesela w czasie epidemii koronawirusa gościom mają przekazać organizatorzy przyjęcia, czyli państwo młodzi lub ich rodzice.
Niestety wszystkie te obostrzenia wydają się nie mieć większego sensu i służą tylko ewentualnemu zrzuceniu odpowiedzialności za zniesienie obostrzeń. Ministerstwo nie podjęło bowiem próby określenia zasad przy zabawach weselnych. Co z tego, że przy stolikach goście usiądą w odpowiedniej odległości, kelnerzy będą dbali o higienę, skoro na parkiecie reguły przestają obowiązywać? Miejmy nadzieję, że gości ochroni magiczny napój alkoholowy, który można znaleźć przy stole wiejskim, oczywiście nalewany przez wyznaczonego kelnera, który musi chodzić w maseczce.