To już oficjalne – zdejmujemy maseczki, choć nie wszędzie. Rządzący ogłaszają czwarty etap znoszenia obostrzeń

Codzienne dołącz do dyskusji (135) 27.05.2020
To już oficjalne – zdejmujemy maseczki, choć nie wszędzie. Rządzący ogłaszają czwarty etap znoszenia obostrzeń

Paweł Mering

Konferencja Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia stała się na przestrzeni ostatnich miesięcy swoistym źródłem prawa. Zgodnie z przyjętą systematyką, właśnie odbywa się kolejna, w której przedstawiony zostaje czwarty etap znoszenia obostrzeń. Czego będzie dotyczyć?

Czwarty etap znoszenia obostrzeń

Całkowity lock down kraju nie dość, że nie spowodował pozbycia się epidemii Sars-COV-2, to wywołał duże napięcia i ogólną społeczną frustrację z uwagi na arbitralne – i nieadekwatne – wstrzymanie działalności wielu sektorów biznesu, handlu, usług a także życia społecznego i kulturalnego.

Obostrzenia powinny być wprowadzane w zależności od faktycznej sytuacji epidemicznej kraju. W przeciwnym wypadku jest to szkodliwe dla gospodarki, a także negatywnie wpływa na zaufanie społeczeństwa do działań władz, ale i samych rządzących.

W związku z tym – niezależnie od faktu, iż dzienna liczba zachorowań nie spada – kolejne sektory przywracane są do życia. Zapowiedzi wskazujące na kierunek działań rządzących pojawiają się na specjalnych konferencjach – dzisiejsza jest jedną z nich.

Rządzący zapowiadają dalsze kroki, zezwalając tym razem na przywrócenie działalności m.in. kin, teatrów, czy klubów fitness i siłowni. Oczywiście wszystko opiera się o odpowiednie ograniczenia i restrykcje, mające spowodować, że odmrażanie kolejnych sektorów nie spowoduje wzrostu zagrożenia epidemicznego.

Warto zaznaczyć, że przekazywane treści są ogólne, a szczegóły doprecyzują właściwe rozporządzenia. Są one zazwyczaj zgodne z ogólnymi zasadami, trafiającymi do społeczeństwa za pomocą właściwych konferencji.

Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa

Z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego, od 30 maja znosi się obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, czyli np. w parkach, na ulicach, et cetera

Co ważne, obowiązuje również dystans społeczny 2m, z wyjątkiem rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych, osób wspólnie mieszkających lub gospodarujących, a także osób, które zasłaniają usta i nos.

Chcesz iść na spacer z dziewczyną, chłopakiem, czy znajomym, z którym wspólnie nie mieszkasz? Musicie mieć maseczki.

Zniesienie limitu osób w restauracjach i barach i „powrót” zgromadzeń

Od 30 maja znosi się ograniczenia powierzchniowe w restauracjach. Korzystanie z tych obiektów będzie musiało się odbywać z zachowaniem dystansu i z zakrywaniem usta i nosa – co nie będzie obowiązywało przy samych stolikach.

Od 30 maja dozwolone także będą zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Obowiązywać będzie – analogicznie do przebywania na powietrzu – obowiązek utrzymywania 2 metrów, chyba że uczestnicy nosić będą maseczki (tj. zasłaniać nos i usta). Co istotne, zgoda na organizację zgromadzenia będzie zależna od sytuacji epidemicznej – cokolwiek będzie to znaczyło. Do tej dziedziny należeć będą także wydarzenia, jak koncerty – można je organizować do wspomnianego limitu 150 osób.

Kolejny etap – zmiany od 6 czerwca. Kina, siłownie i wesela

Od 6 czerwca przywrócona zostanie działalność kin, teatrów, czy oper. Otwarte będą także siłownie, baseny, sale zabaw, parki rozrywki, czy kluby fitness. Co ciekawe, podkreślono, że obowiązywać będą wytyczne sanitarne. Powoduje to kolejne wątpliwości co do uznawania zaleceń – bowiem nie były one wcześniej przedstawiane jako prawo powszechnie obowiązujące, a raczej jako zestawy dobrych praktyk

Umożliwione zostanie także organizowanie wesel. Wesela do 150 gości będą mogły być od 6 czerwca organizowane, a sami weselnicy nie będą musieli zasłaniać ust i nosa. Obowiązywać będą także wytyczne sanitarne, o których – rzecz jasna – jeszcze nic nie wiadomo.

Co ważne, w dalszym ciągu utrzymany będzie zakaz funkcjonowania klubów i dyskotek.

135 odpowiedzi na “To już oficjalne – zdejmujemy maseczki, choć nie wszędzie. Rządzący ogłaszają czwarty etap znoszenia obostrzeń”

 1. Rząd: wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa
  Suweren: nosi maseczki na brodzie
  Rząd: no dobra, skoro to nie działa, to chodźcie bez, ale zakładajcie pod dachem
  Suweren: nie nosi maseczek w ogóle.

  • A kto normalny tych pajaców kryminalistów z rządu słucha? Nawet oni sami siebie nie słuchają. Masz rozum? Wyjedź!

  • Widziałem, że nie tylko Suweren nosi maseczkę na brodzie. Wczoraj na TVP Info pokazywali M. Manowską – pierwszą prezes sądu najwyższego po M. Gersdorf. Postąpiła mniej więcej tak samo – maseczkę miała na… brodzie.

  • Bo to nie chodziło o to czy i jak je nosić, tylko by się Szumowiński z kolegami na tym dorobili.

 2. Rządzący to głęboki kryminał, obostrzeniami zabili wielu ludzi. Ich miejsce jest w pierdlu a nie w sejmie!

   • Już sobie wyobrażam zagraniczne gwiazdy grające na polskich polanach. Nie no, może zauważyli w końcu, że nie zastraszyli ludzi tą grypką i jeszcze w tym roku odpuszczą z tym reżimem sanitarnym.

   • Nie muszę mieć zalozonej w domu. A jak wychodzę to zakładam maseczkę taka materiałowa. Fajnie to ma na chacie ten co kaganiec kupił zamiast maseczki.

    • Maska= kaganiec. Mało ważne że z materiału. Do tego kup sobie skafander kosmiczny i żaden wirus cię nie ruszy

 3. Maseczki sprowadzone przez rząd okazały się bezużyteczne , nie mniej jednak ktoś dobrze zarobił na tym imporcie , teraz jak wybuchła afera to zniosą nakaz noszenia maseczek i temat umrze śmiercią naturalną .Której części nie rozumiecie

 4. tak, ja proponuję, żeby zwolennicy maseczek w ogóle dla bezpieczeństwa nie wychodzili z domu – zwłaszcza dla bezpieczeństwa innych. I nie zarażali tym samym głupotą innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *