Powrót przewozów międzynarodowych w PKP Intercity. W związku z otwarciem granic, przywrócone zostaną przewozy do niektórych krajów Unii Europejskiej. Dokąd będzie można pojechać?
Powrót przewozów międzynarodowych w PKP Intercity
Serwis „WGospodarce.pl”, powołując się na komunikat PKP Intercity, informuje, że nadchodzi powrót przewozów międzynarodowych w PKP Intercity. Połączenia zostały kilka miesięcy temu wstrzymane z uwagi na zamknięcie granic, które nastąpiło z powodu trwającej pandemii. Skoro jednak otwarcie granic nastąpi już 13 czerwca, to przewozy kolejowe także muszą zostać przywrócone.
PKP Intercity ponownie zacznie kursować do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier, czy Słowacji. Pociągi będą przywracane zgodnie z założonym harmonogramem, tak też do Berlina będzie można pojechać dopiero 22 czerwca. Pojawi się także nowe, codzienne połączenie „EIC Wisła”, kursujące z Warszawy Wschodniej od stacji Berlin Hauptbahnhof (centrum Berlina), a skład wyruszać będzie z Polski o godz. 12:16.
Pociąg z Berlina kursować będzie codziennie o godz. 15:43 i docierać będzie do stacji docelowej o 21:21. Od 25 czerwca pojawi się połączenie do Berlina „EIC Sprewa”, a od 26 czerwca pociąg relacji Berlin Hauptbahnhof – Gdynia Główna („IC Gedania”).
Połączenia z Czechami, Węgrami, Austrią i Słowacją również przywrócone zostaną w drugiej połowie czerwca. Z dniem 22 czerwca ponownie pojawią się pociągi do Wiednia („EIC Polonia”, „EIC Sobieski”), a także skład „IC Silesia” z Warszawy do Ostrawy oraz „IC Cracovia” relacji Praga-Kraków.
Reżim sanitarny
W pociągach obowiązuje oczywiście obowiązkowa rezerwacja miejsc, a także obowiązek zakrywania ust i nosa, gdzie najczęściej wspomina się po prostu o nakazie noszenia maseczek. Same bilety należy nabyć przez internet albo w kasie i choć może sprzedawać je konduktor, to zrobi to tylko wtedy, gdy będą wolne miejsca, wynikające z aktualnego reżimu sanitarnego. Same składy są oczywiście regularnie czyszczone i odkażane.
Na stacji Warszawa Olsztynka Grochowska szczegółowo dezynfekowane są wszystkie dostępne dla podróżnych płaszczyzny wagonów, m.in. klamki, uchwyty, przyciski, poręczne, czy toalety. Nie oznacza to jednak, że na tym się dezynfekcja kończy. PKP już wcześniej informowało, że pracownicy wyposażeni są w odpowiednie środki ochrony osobistej, ale i środki dezynfekujące.
Warto jednak zaznaczyć, że sam fakt dezynfekowania składów przez obsługę nie zastąpi zdrowego rozsądku. W pociągach niestety mało kto przejmuje się wytycznymi sanitarnymi, a to bardzo źle. Jak wynika z wielu relacji pasażerów, większość osób w ogóle nie przejmuje się szalejącą pandemią, a poproszenie współpasażera o założenie maseczki niejednokrotnie spotyka się wręcz z wrogością.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej przewoźnika PKP Intercity. Tam też można zakupić bilet na przejazd i jest to w zasadzie najlepsza metoda, pozwalająca na zminimalizowanie ryzyka zakażenia.