Do 31 sierpnia przedsiębiorcy mogli składać wniosek o dofinansowanie z ZUS na poprawę bezpieczeństwa warunków pracy. Zainteresowanie okazało się tak duże, że pieniędzy może nie starczyć dla wszystkich firm.
Pieniądze z ZUS dla firm: rekordowe zainteresowanie projektem
Od 27 lipca 2020 r. przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie z ZUS dla firm. Otrzymane środki firmy będą mogły przeznaczyć na zakup różnego rodzaju sprzętów i urządzeń mających poprawić bezpieczeństwo pracy. Przedmiotem dofinansowania mogą być też np. środki ochrony indywidualnej. Wnioski można było składać do końca sierpnia 2020 r.
Pieniądze z ZUS dla firm na realizację projektów poprawiających warunki pracy wzbudziły duże zainteresowanie przedsiębiorców. Z danych otrzymanych przez „DGP” wynika, że do ZUS do tej pory drogą elektroniczną wpłynęło prawie 4500 wniosków. Dla porównania – w poprzednim roku w ramach tego samego programu do Zakładu na tym etapie wpłynęło nieco ponad 2600 wniosków. Tak duże zainteresowanie cieszy ZUS. Liczba wniosków, które wpłynęły do Zakładu, może świadczyć o wzroście świadomości wśród przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że duży wpływ na zainteresowanie programem może mieć również epidemia koronawirusa.
Należy jednak pamiętać, że – jak twierdzi rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski – Zakład czeka jeszcze na wpływ wniosków od operatorów pocztowych. Jednocześnie przypomina, że skuteczne złożenie wniosku było możliwe tylko wtedy, gdy przedsiębiorca złożył wniosek zarówno w formie elektronicznej jak i w formie papierowej. Wniosek w „tradycyjnej” formie można było złożyć w placówce ZUS lub właśnie przesłać pocztą. Z tego względu dopiero po wpływie wszystkich wniosków wysłanych drogą pocztową będzie można stwierdzić, ile wniosków ostatecznie zostało złożonych skutecznie.
Niestety – nawet jeśli przedsiębiorca dopełnił wszystkich formalności, pieniądze z ZUS dla firm mogą do niego nie trafić. W ramach programu na dofinansowanie projektów zarezerwowano 50 mln zł. Może zatem okazać się, że pieniędzy nie starczy dla wszystkich wnioskodawców.
Środki zostaną przyznane na podstawie listy rankingowej
Czym będzie kierować się ZUS przy udzielaniu dofinansowania? W tym przypadku przedsiębiorcy mogą niejako odetchnąć z ulgą – nie obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” (tak jak w przypadku dotacji na kapitał obrotowy dla małych firm). O tym, kto dostanie wsparcie, zdecyduje lista rankingowa. Wniosek (który spełnił kryteria formalne) zostanie poddany merytorycznej ocenie. Firma może liczyć maksymalnie na 65 punktów. Na dofinansowanie mogą zatem liczyć przedsiębiorcy, których wnioski zostaną ocenione najwyżej. Jednocześnie warto pamiętać, by uzbroić się w cierpliwość – wyniki konkursu zostaną podane dopiero 31 grudnia 2020 r.