Już wcześniej informowaliśmy na Bezprawniku o możliwych kontrolach środków uzyskanych na podstawie tarczy antykryzysowej. Chodziło m.in. o świadczenie postojowe. Teraz z własną kontrolą rusza Polski Fundusz Rozwoju – za pomocą specjalnie stworzonego algorytmu ma typować firmy, które wymagają weryfikacji.
Ruszają kontrole dofinansowania z tarczy finansowej PFR
Przedsiębiorcy próbują ograniczać straty finansowe spowodowane pandemią na różne sposoby. Wielu z nich (jeśli kwalifikowało się do otrzymania wsparcia) skorzystało z pomocy w ramach tarczy antykryzysowej czy finansowej. Teraz jednak muszą być przygotowani na to, że już nie tylko ZUS czy skarbówka zweryfikują, czy pomoc w ogóle im się należała – do tego grona dołącza Polski Fundusz Rozwoju. Ruszają właśnie kontrole dofinansowania z tarczy finansowej PFR.
Jak informuje portal Prawo.pl, urzędnicy potwierdzają, że szykują się wzmożone kontrole. Został stworzony nawet specjalny algorytm – ma typować firmy, które zostaną poddane weryfikacji. Na razie wytypowano już ponad 100 firm, ale to dopiero początek. Na wstępnej liście do kontroli znalazło się łącznie ponad 4 tys. przedsiębiorstw.
Oczywiście należy mieć świadomość, że znalezienie się podmiotu na liście oznacza jedynie kontrolę. Nikt z góry nie zakłada, że przedsiębiorstwa z listy skorzystały z pomocy w sposób nieuprawniony, nie spełniając warunków uzyskania wsparcia z tarczy PFR. Należy jednak pamiętać, że wielu przedsiębiorców nie ma zbyt dużego zaufania do organów kontrolnych różnych instytucji. W dodatku może dojść do sytuacji, w której PFR uzna, że doszło do nieprawidłowości, ale jednocześnie będą to nieprawidłowości wynikające np. ze złej interpretacji przepisów przez przedsiębiorcę (a należy pamiętać, że kilka kwestii związanych z tarczą finansową PFR budziło wątpliwości nie tylko przedsiębiorców, ale też m.in. doradców podatkowych).
Na jakiej podstawie algorytm wytypuje przedsiębiorstwa, które mogły bezprawnie uzyskać wsparcie?
Pozostaje też oczywiście pytanie, jak właściwie działa algorytm typujący firmy do weryfikacji i co tak naprawdę będzie sprawdzać PFR. Prawdopodobnie sprawdzany będzie np. status firmy. Wielu przedsiębiorców mogło wskazać, że należy do sektora MŚP, sugerując się polską definicją podmiotu z sektora MŚP. Tymczasem w przydzielaniu wsparcia z tarczy finansowej PFR sugerowano się definicją unijną – która uwzględnia m.in. podmioty powiązane.
Oprócz tego weryfikacji prawdopodobnie zostanie poddany spadek obrotów firmy. Część przedsiębiorców mogła próbować sztucznie zawyżyć spadek (podobnie działo się także przy korzystaniu z innych form wsparcia na mocy tarczy antykryzysowej). Mając na uwadze resztę warunków, które firma musiała spełnić, by uzyskać pomoc z PFR, sprawdzana będzie też prawdopodobnie liczba zatrudnionych na tamten moment pracowników. Dodatkowo warto pamiętać, że kontrole dofinansowania z tarczy finansowej PFR mogą również obejmować wydatkowanie środków. Zgodnie z regulaminem przedsiębiorca nie może wydać pieniędzy z tarczy np. na przejęcie innego podmiotu.