Prezydent podpisał dzisiaj tarczę antykryzysową 6.0 – teraz jeszcze ustawa musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Problem polega na tym, że nawet jeśli to się stanie, to przedsiębiorcy i tak na razie nie będą mogli ubiegać się o pomoc, ponieważ – zgodnie z przepisami – wnioski o przyznanie pomocy na podstawie tarczy mogli składać do… 30 listopada.
Prezydent podpisał tarczę antykryzysową 6.0, ale na razie niewiele z tego wynika
Prezydent (po kilku dniach od przyjęcia ustawy przez parlament) wreszcie podpisał tarczą antykryzysową 6.0. Zakładając, że jeszcze dzisiaj ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, to przedsiębiorcy jeszcze poczekają z ubieganiem się o pomoc – ze względu na vacatio legis. Niestety, z ustawą jest jeszcze jeden problem, na który uwagę zwrócił m.in. Rzecznik MŚP. Okazuje się bowiem, że zgodnie z przyjętymi przepisami – które rozszerzają możliwość uzyskania państwowego wsparcia na kolejne branże – przedsiębiorcy, którzy na podstawie tarczy 6.0 chcą uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za okres od lipca do września 2020 r. i spełniają odpowiednie warunki powinni składać wnioski o zwolnienie do… 30 listopada. Z tego względu rzecznik MŚP w liście do wicepremiera Gowina apeluje, by jak najszybciej wydać stosowne rozporządzenie, które ten termin będzie wydłużać. Na szczęście podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje możliwość wydłużenia terminu ubiegania się o pomoc właśnie na podstawie rozporządzenia.
Sam fakt, że w ustawie znalazł się termin 30 listopada nie najlepiej świadczy jednak o rządzących – łatwo można było przewidzieć, że proces legislacyjny mocno się wydłuży.
Pomoc z tarczy antykryzysowej 6.0. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
W pierwszej kolejności coś, na co czeka wielu przedsiębiorców – czyli zwolnienie ze składek ZUS. Tarcza antykryzysowa 6.0 umożliwia większej grupie przedsiębiorców ubieganie się o zwolnienie ze składek za okres lipiec – wrzesień (rozszerzona została lista kodów PKD uprawniających do składania wniosków o umorzenie za ten okres). Oprócz tego możliwe będzie również uzyskanie zwolnienia ze składek ZUS za listopad 2020 – na ten moment przedsiębiorcy mogą wnioskować o odroczenie zapłaty składek za ten miesiąc.
W ramach tarczy 6.0 możliwe będzie też ubieganie się o dofinansowanie dla pracodawców (będzie ono obejmować zarówno umowy zlecenia jak i umowy o pracę), a także o dodatkowe świadczenie postojowe czy dotację w wysokości 5 tys. zł. Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na fakt, że terminy wejścia w życie poszczególnych form pomocy są różne – na przykład zwolnienie z ZUS za listopad wchodzi w życie dopiero po 14 dniach od opublikowania ustawy.