Przedsiębiorcy mogą wkrótce spodziewać się informacji od ZUS-u. Zakład pod koniec tygodnia ma rozpocząć wysyłkę informacji z podsumowaniem wpłat przekazanych przez przedsiębiorców na ich indywidualne konto w ZUS. Czego konkretnie przedsiębiorca dowie się z informacji wysłanej przez Zakład?
ZUS wyśle informację do przedsiębiorców. Będzie dostępna na PUE ZUS
Przedsiębiorcy mogą w każdym momencie sprawdzić na PUE ZUS, jakie jest saldo ich wpłat i czy np. nie zalegają z płatnościami na składki ZUS. Mimo to ZUS i tak wyśle specjalną informację do przedsiębiorców, która będzie podsumowaniem wpłat przekazanych przez nich w zeszłym roku na ich indywidualne konto w ZUS (indywidualny numer rachunku składkowego). Z informacji przedsiębiorcy dowiedzą się, jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r., a także czy mają nadpłatę lub niedopłatę na koncie. ZUS poda też, jakie dokładnie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. W informacji wysłanej przez ZUS znajdzie się za to istotna wiadomość dla przedsiębiorców, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym. Zakład poinformuje ich, ile pozostało im do spłaty.
Co w przypadku, gdy na koncie ZUS pojawi się niedopłata lub nadpłata?
Jeśli z informacji wysłanej przez ZUS wyniknie, że na koncie jest niedopłata, przedsiębiorca może podjąć jedną z dwóch czynności. W przypadku gdy niedopłata jest niewielka, warto po prostu zapłacić odpowiednio powiększone składki za kolejny miesiąc. Przedsiębiorca musi przy tym pamiętać by sprawdzić, czy ZUS zdążył już naliczyć odsetki za zwłokę (ich wysokość można sprawdzić dzięki kalkulatorowi udostępnionemu na stronie Zakładu). Jeśli jednak niedopłata jest znacząca, przedsiębiorca – zamiast uiścić należność przy najbliższej płatności – może zawnioskować o jej rozłożenie na raty. Przed złożeniem wniosku może skontaktować się z doradcami ds. ulgi i umorzeń – oni przedstawią mu najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, a jeśli będzie trzeba, pomogą również w wypełnianiu wniosku.
Co jednak powinni zrobić przedsiębiorcy, u których wystąpiła nadpłata na koniec 2020 r.? Teoretycznie mogą nie robić nic – i potraktować środki na swoim indywidualnym koncie ZUS jako środki „na czarną godzinę”. Mogą jednak również skorzystać ze zgromadzonych środków – pomniejszając o wysokość nadpłaty kwotę kolejnej składki, którą będą płacić. Jest też trzecia opcja – przedsiębiorcy mogą zawnioskować o zwrot nadpłaty w ZUS na konto bankowe. Przelew z ZUS nastąpi na konto bankowe wskazane przy rejestracji w ZUS.