Pan Maciej twierdził, że woda Żywiec Zdrój wypaliła mu przełyk – a okazało się, że to było kłamstewko. Będzie pozew?

Gorące tematy Zbrodnia i kara Zdrowie Dołącz do dyskusji (228)
Pan Maciej twierdził, że woda Żywiec Zdrój wypaliła mu przełyk – a okazało się, że to było kłamstewko. Będzie pozew?

We wrześniu zeszłego roku media alarmowały: woda mineralna Żywiec Zdrój może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Było to skutkiem poparzenia przełyku u jednego z mieszkańców Bolesławca. W rzekomo zapakowanych fabrycznie butelkach wody znaleziono pochodne chloru, więc produkt wycofano z obiegu. A jak było naprawdę?

Woda była zafoliowana normalnie. Wyciągnąłem pierwszą z opakowania, chciałem się napić przed snem. Wziąłem dwa spore łyki. Poczułem, że to nie jest woda. Zaczęło mnie parzyć. Wyplułem wszystko na dywan. To było kwaśne, potwornie niedobre i żrące.

Tak mówił w wywiadzie dla TVN24 pan Maciej Zielonka, który trafił do szpitala po tym, gdy (rzekomo) napił się wody z oryginalnie zapakowanej butelki wody Żywioł, producenta Żywiec Zdrój S.A. Odpowiednie służby szybko przystąpiły do działania. Sanepid wszczął kontrolę u producenta, dwie partie wody zostały wycofane ze sklepów, a Policja informowała mieszkańców Bolesławca o możliwym zagrożeniu.

W skrócie: ogromna, wizerunkowa klapa, choć dosyć szybko udało się ją opanować – przeprowadzona w zakładzie kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Z drugiej strony, podpowiedzi w wyszukiwarce Google dla frazy „żywiec zdrój” wyglądają obecnie tak:

Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój jednak bezpieczny, a afera – dęta

Po kilku miesiącach prowadzonego przez prokuraturę śledztwa okazało się, że… żadnej afery nie było, a raczej: być nie powinno. Otóż przeprowadzone czynności pozwoliły na identyfikację (z ogromną dozą pewności) substancji, która uszkodziła przełyk pana Macieja: był to Butanox M50, utwardzacz do żywic, którego duże ilości znaleziono… w zakładzie produkcyjnym ojca pana Macieja. Co więcej, w biurze tego zakładu odnaleziono butelki wody z tej samej serii, z której miały pochodzić skażone chlorem opakowania. Wobec powyższego, prokuratura postanowiła umorzyć postępowanie w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia pana Macieja.

Czytaj też: O tym jak Słowacja zmieniła SWOJĄ KONSTYTUCJĘ z powodu naszej Muszynianki

A zatem wygląda na to, że producent wody bezpodstawnie został oskarżony o niewłaściwe działania. Co więcej, skoro prokuratura uznała, że to w toku procesu produkcyjnego nie doszło do skażenia wody, to opowieść pana Macieja, jakoby napił się wody z zafoliowanej butelki, jest – delikatnie rzecz ujmując – mało wiarygodna. Z przedstawionego przez prokuraturę opisu stanu faktycznego wynika raczej, że ktoś po prostu wlał utwardzacz do butelki po wodzie, a pan Maciej niechcący próbował się z niej napić (bo o celowe działanie na szkodę swojego przełyku mieszkańca Bolesławca nie podejrzewamy).

Czy zatem ktoś próbował w tej sytuacji naciągnąć znanego (i bogatego) producenta wody na sowite odszkodowanie?

PS. Przypominamy, że zawiadamianie o przestępstwie ze świadomością, że żadnego przestępstwa nie było, też jest przestępstwem.