Na dzisiejszej konferencji szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił (kolejny już) harmonogram zapisów na szczepienia.
Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że najprawdopodobniej do 10 maja wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia będą mieli już wystawione skierowania na szczepienia przeciwko COVID-19. To również oznacza, że będą mogli zapisać się na szczepienie. Tym samym – a przynajmniej tak wynikałoby ze słów premiera – po 10 maja na szczepienie będzie mógł się już zapisać każdy pełnoletni Polak, bez względu na to, w którym konkretnie roczniku się urodził i czy wypełniał w styczniu formularz potwierdzający chęć zaszczepienia się.
Zapowiedź premiera oznacza też jeszcze jedno – zmianę Narodowego Programu Szczepień po raz kolejny. Przez ostatnie dni rządzący komunikowali, że zapisy na szczepienia – aż do 17 maja – będą przebiegać tak samo jak obecnie. Czyli – każdego dnia możliwość rejestracji otrzyma kolejny rocznik. Np. dziś zarejestrować się mogą już osoby z rocznika 1969 – czyli mające 52 lata. Na razie harmonogram zapisów na szczepienia obejmuje osoby z roczników do 1973 r. włącznie – zyskają one możliwość rejestracji 24 kwietnia.
Wypowiedź Morawieckiego wskazywała zatem na to, że rząd zmienił plan. Słowa premiera wywołały zresztą na tyle duże zamieszanie, że już wczoraj zapowiedziano, że szef KPRM – Michał Dworczyk – przedstawi na konferencji szczegółowy harmonogram zapisów na szczepienia.
Nowy harmonogram zapisów na szczepienia
Jak poinformował Michał Dworczyk, przekroczono łącznie 9 mln szczepień w Polsce (przy czym wlicza się w to zarówno pierwszą jak i drugą dawkę – nie jest to liczba zaszczepionych osób). Dodał również, że do Polski dojedzie zmniejszona dostawa szczepionek AstraZeneca – i w przyszłych tygodniach ta sytuacja może wyglądać podobnie.
Następnie szef KPRM przedstawił nowy harmonogram zapisów na szczepienia. Od poniedziałku 26 kwietnia mają rejestrować się po dwa roczniki – rozpoczynając od roczników 1974 i 1975 r. Tym samym 27 kwietnia będą rejestrować się osoby z roczników 1976 i 1978 r. itd.
Od 7 do 9 maja rejestrować się będą po trzy roczniki jednego dnia. 7 maja będą rejestrować się roczniki 1994-1996. 9 maja tym samym już wszyscy Polacy będą mieć wystawione e-skierowania, które umożliwiają zapisanie się na szczepienie.
Wcześniejsza rejestracja dla osób, które wypełniły formularz
28 kwietnia osoby z grupy 30-39 lat, które wcześniej wypełniły formularz potwierdzający ich chęć zaszczepienia się, będą mogły zapisać się na szczepienia. Z kolei 4 maja ruszy „wcześniejsza” rejestracja dla osób z grupy 18-29 lat. Nie wiadomo jednak, dlaczego rząd zdecydował się na rozbicie grupy 18-39 – zwłaszcza, że rejestracja 4 maja (wobec rejestracji ostatnich roczników 9 maja) nie wydaje się żadnym przyspieszeniem.