Nie będziesz mógł dotrzeć na szczepienie? Nie szkodzi – przyjedzie do ciebie specjalny zespół. Są kolejne szczegóły „Narodowego Programu Szczepień”

Zdrowie Dołącz do dyskusji (150)
Nie będziesz mógł dotrzeć na szczepienie? Nie szkodzi – przyjedzie do ciebie specjalny zespół. Są kolejne szczegóły „Narodowego Programu Szczepień”

Rusza nabór podmiotów leczniczych do „Narodowego Programu Szczepień” – czas na zgłoszenie się do programu podmioty mają jednak tylko do 11 grudnia. Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono kolejne szczegóły planu szczepienia Polaków przeciw koronawirusowi.

Narodowy Program Szczepień: punkt szczepień w każdej gminie – łącznie ok. 8 tys. punktów

Premier zaledwie dwa dni temu przedstawił wstępny plan szczepienia Polaków (jak się okazało, rządzący postanowili używać nazwy „Narodowy Program Szczepień”). Wynika z niego, że dostępna będzie darmowa szczepionka na koronawirusa, ale będzie ona nieobowiązkowa – zaszczepią się jedynie chętni. Na razie Polska musi czekać na ruch EMA – Europejskiej Agencji Leków, która jeszcze nie dopuściła szczepionki  do obrotu na terenie UE.

Dziś jednak na konferencji prasowej m.in. z udziałem ministra zdrowia przedstawiono dalsze szczegóły. Po pierwsze – potwierdzono informację o chęci wprowadzenia punktów szczepień w każdej gminie. Łącznie ma powstać ok. 8 tys. punktów, przy czym w dużych miastach będzie to prawdopodobnie więcej niż jeden punkt. Rządzący szacują, że konieczne będzie zaangażowanie ok. 40-50 tys. osób z personelu medycznego.

Co może być szczególnie interesujące dla osób, które będą chciały się zaszczepić, ale które jednocześnie obawiają się, że nie będą mogły samodzielnie udać się do punktu szczepień, uruchomione mają zostać mobilne punkty. Tym samym specjalne zespoły mobilne mają w razie potrzeby przyjechać do takiej osoby – i umożliwić jej zaszczepienie się.

Rusza nabór podmiotów leczniczych

Od dziś też mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, które chcą podjąć się szczepień przeciw koronawirusowi. Zgłosić się może każdy podmiot, który prowadzi działalność leczniczą (zarówno szpitale, przychodnie jak i np. lekarze prowadzący prywatną praktykę lekarską). Jak zaznaczył minister Niedzielski, podmiot nie musi mieć kontraktu z NFZ. Rządzący chcą też, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego funkcjonowania gabinetów POZ i przychodni – i by był jak najmniej uciążliwy z punktu widzenia pacjenta. Do szczepienia będzie mógł kwalifikować każdy lekarz z prawem do wykonywania zawodu na terenie RP.

Jakie warunki muszą spełniać podmioty? Rządzący chcą, by zespół wykonujący szczepienia był dostępny dla pacjentów co najmniej 5 dni w tygodniu. Oprócz tego podmiot musi zadeklarować, że zespół szczepienny będzie dysponował co najmniej jednym zespołem „wyjazdowym”, który będzie mógł obsługiwać punkt mobilny. Po trzecie – podmiot musi zadeklarować, że jeden zespół będzie mógł wykonać co najmniej 180 szczepień w ciągu tygodnia. Ostatni warunek jest związany z możliwością zapewnienia skutecznej separacji osób szczepionych od pozostałych pacjentów i bezpieczne przeprowadzenie całego procesu. Podmioty mogą dokonywać zgłoszeń do 11 grudnia.

Jak dzisiaj poinformowano, pierwsze szczepienia mogłyby zacząć odbywać się na przełomie stycznia i lutego.