Większość przedsiębiorców widzi w Polskim Ładzie przede wszystkim podwyżkę składki zdrowotnej. Obowiązywać będzie nowa, liniowa stawka, a składki nie będzie można odliczać od podatku. Rządzący zapowiadają jednak również nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie.
Nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie. Kto skorzysta?
Liniowa składka zdrowotna czy wyższa kwota wolna od podatku to nie jedyne rozwiązania, które obejmą przedsiębiorców. W grę wchodzi też specjalna ulga dla samozatrudnionych i małych firm, ale i kolejne ulgi, np. na automatyzację i robotyzację. Co zatem chce wprowadzić rząd?
Jeśli chodzi o ulgi dla mikrofirm i małych przedsiębiorców w Polskim Ładzie, to rządzący planują m.in. umożliwienie zakładania fundacji rodzinnych, ulgę na prototypy, ulgę konsolidacyjną (aby firmy mogły szybciej przeprowadzać procesy konsolidacyjne i zwiększać przewagę konkurencyjną). Oprócz tego rząd zapowiada też ryczałt od przychodów zagranicznych czy specjalny program „powrotu do kapitału”. W jego ramach Polacy, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą będą mogli powrócić z tymi dochodami i majątkiem do Polski – bez obaw o wszczęcie postępowania w sprawie unikania opodatkowania.
Nowe ulgi podatkowe dla średnich i dużych przedsiębiorców w Polskim Ładzie
Na znacznie więcej ulg mogą liczyć więksi przedsiębiorcy. Dla średnich przedsiębiorstw rząd przewidział takie rozwiązania jak:
- ulgę na automatyzację i robotyzację (chociaż to rozwiązanie zapowiadano już wcześniej, a ulga na robotyzację miała pierwotnie zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r.),
- podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej – czyli uwzględnianie kosztów pośrednich, tak, by firmom było łatwiej rozwijać się na innych rynkach,
- ulgę na IPO – czyli zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę,
- symultaniczną ulgę IP-BOX i B+R, dzięki której przedsiębiorcy zyskają możliwość jednoczesnego wykorzystania preferencji podatkowych na kolejnych etapach procesu,
- estoński CIT dla większej liczby firm,
- łatwiejszy dostęp do finansowania venture capital (tak, aby zwiększyć zaangażowanie venture capital na polskim rynku).
Wiele zmian rządzący proponują też dla największych przedsiębiorców. Za jedną z najciekawszych należy uznać interpretacje 590 – będzie to wiążąca interpretacja podatkowa. To oznacza, że duży przedsiębiorca będzie mieć pewność, że przynajmniej w pierwszych latach inwestycji nie zmieni się interpretacja podatkowa dotycząca kwestii, o którą złożyli zapytanie. A warto przypomnieć, że to właśnie stabilna sytuacja prawna w danym kraju jest jednym z czynników sprzyjających np. powstawaniu zagranicznych oddziałów.
Oprócz tego dla największych przedsiębiorców rząd przewidział też:
- wprowadzenie uproszczeń w zakresie cen transferowych,
- wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników (koszt zatrudnienia naukowców będzie można odliczyć od podatku),
- rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych bez VAT,
- możliwość opodatkowania VAT dla instytucji finansowych,
- rozszerzenie źródeł finansowania spółek poprzez uregulowanie akcjonariatu pracowniczego,
- powołanie Centrum obsługi podatkowej inwestora.
Proponowane nowe ulgi podatkowe i rozwiązania dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie należy oczywiście ocenić pozytywnie, chociaż nie można oprzeć się wrażeniu, że są to rozwiązania dość mocno okrojone. Warto jednak pamiętać o słowach, które padły podczas prezentacji Polskiego Ładu. Premier zapowiadał wtedy, że Polska ma stać się solidnym zapleczem produkcyjnym Europy. Stąd też prawdopodobnie stosunkowo mało propozycji dotyczących wspierania przedsiębiorstw innowacyjnych, a za to duży nacisk na pozytywne rozwiązania dla największych firm – czyli potencjalnych oddziałów spółek zagranicznych w Polsce.