Wobec szczepionek przeciwko Covid-19 pada wiele, często wyssanych z palca, oskarżeń. Jednym z nich było to, jakoby miały powodować bezpłodność. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przyniosły niespodziankę: szczepionki poprawiają jakość nasienia. Dobroczynny wpływ na męską płodność sprawdzono w przypadku premaratów opartych o technologię mRNA.
Szczepionki poprawiają jakość nasienia nawet w przypadku mężczyzn mających problemy z płodnością
Jednym z krążących po internecie mitów dotyczących szczepionek przeciwko Covid-19 jest rzekome powodowanie przez nich bezpłodności. Nie jest to ani najgorsza, ani najbardziej niewiarygodna spośród bzdur opowiadanych przez ruchy antyszczepionkowe i zwolenników teorii spiskowych. Tym niemniej w Stanach Zjednoczonych obawa o płodność dość często jest wskazywana jako powód unikania zaszczepienia.
Czy więc szczepionki rzeczywiście powodują bezpłodność? Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Miami dowodzą czegoś dokładnie odwrotnego. Szczepionki poprawiają jakość nasienia. Jest jednak haczyk: przebadano nie wszystkie dostępne na rynku a tylko te wykonane w technologii mRNA.
Badanie przeprowadzono na 45 mężczyznach w wieku od 18 do 50 lat. Sprawdzono jakość ich nasienia przed zaszczepieniem preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderny. Następnie po około 70 dniach po podaniu im drugiej dawki przeprowadzono testy ponownie.
Wyniki są jednoznaczne: po zaszczepieniu wyraźnie poprawiła się jakość nasienia zaszczepionych mężczyzn. Zwiększyła się zarówno liczba plemników, jak i ich ruchliwość. Jakby tego było mało, podanie szczepionki przeciw Covid-19 u ośmiu ochotników borykających się z problemami z płodnością sprawiło, że parametry ich nasienia wróciły do granicy przyjmowanej przez lekarzy normy.
Przed zaszczepieniem ich liczba plemników w nasieniu wynosiła raptem 8,5 mln/ml, przy drugim badaniu mediana wśród tej grupy sięgnęła 22 mln/ml. Za prawidłową wartość przyjmuje się 20 mln/ml.
Umiarkowany i ciężki przebieg Covid-19 dla mężczyzn oznacza także ryzyko obniżenia płodności
Potencjalnie dobroczynny wpływ szczepionek na jakość nasienia to rewelacyjna wiadomość. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nasilające się problemy z niepłodnością mężczyzn występujące praktycznie na całym świecie, także w Polsce. Strategia Demograficzna 2040 zyskała tym samym sprzymierzeńca – w końcu tak czy siak rząd chce zaszczepić jak najwięcej Polaków.
Naukowcy z University of Miami zapewniają przy tym, że u żadnego z badanych mężczyzn nie wystąpiła tzw. azoospermia, czyli zupełny brak plemników w nasieniu. Dodatkowo nie pogorszył się absolutnie żaden jego parametr. Uczeni zapewniają, że w przypadku szczepionek mRNA, niezawierających przecież „żywych” wirusów, to praktycznie niemożliwe.
Wcześniejsze badania niemieckich naukowców wskazały tymczasem na obniżenie jakości nasienia u niektórych chorych na Covid-19. Stężenie plemników zmniejszyło się o 516 proc., ruchliwość o 209 proc., a kształt plemników zmienił się o 400 proc. To z kolei przekłada się wprost na pogorszenie płodności pacjentów. Uczeni wiążą taki stan rzeczy przede wszystkim z podwyższoną temperaturą występującą w trakcie choroby.
Konkluzja jest więc jednoznaczna: jeśli komuś zależy na płodności, to powinien się zaszczepić. Nie dość, że szczepionki poprawiają jakość nasienia, to jeszcze dzięki nim minimalizujemy szansę na ciężki przebieg choroby, który może tą jakość skutecznie osłabić.
Pozostaje mieć nadzieję, że następne badania potwierdzą konkluzje naukowców z Miami a rządy na świecie podchwycą temat. Skoro zdrowie i życie własne i najbliższych często nie wystarcza do przekonania opornych, to może zrobi to troska o płodność i postrzeganą przez jej pryzmat męskość?