- Bezprawnik -
- Praca -
- Oto cała prawda o pracy polskich opiekunek w Anglii
Oto cała prawda o pracy polskich opiekunek w Anglii
Polki często pracują jako opiekunki osób starszych w Anglii. Przyciągają ich do tego zarobki rzędu 2000-3000 funtów miesięcznie i możliwość odłożenia całej sumy dzięki zakwaterowaniu w domach klientów. Ale realia tej pracy są brutalne. To nierzadko zajęcie ponad siły, trwające nawet kilkanaście godzin dziennie. Do tego przez cały pobyt zwykle nie ma ani jednego dnia wolnego. W grę wchodzi też wykonywanie przez opiekunki prac narażających ich zdrowie i życie.

Wysokie koszty życia w Anglii sprawiają, że najbardziej opłaca się tam praca z zakwaterowaniem
W chwili obecnej emigracja na stałe do Anglii jest coraz mniej opłacalna. Wynika to z rosnących w tym kraju kosztów życia. Do tego należy dodać sporo formalności związanych z uzyskaniem tam prawa pracy i stałego pobytu po wyjściu Anglii z Unii Europejskiej.
Ci, którzy mają wymagany status, wciąż często zarabiają w tym kraju, ale nie mieszkając w nim na stałe. Wśród Polek bardzo popularne są wyjazdy na okres od paru tygodni do kilku miesięcy do pracy w charakterze opiekunek osób starszych.
Zwykle po każdym takim pobycie mają one tyle samo wolnego w swoim kraju. Zatem np. po przepracowaniu trzech miesięcy w Anglii spędzają trzy miesiące w Polsce.
Mowa tutaj o Polkach zatrudnionych w charakterze opiekunek w Anglii, gdyż to przede wszystkim kobiety wybierają ten zawód. Zdarza się jednak także, że wykonują go mężczyźni.
Tego rodzaju praca polega na opiece nad starszymi ludźmi z zamieszkaniem w ich domach. Podopiecznym może być zarówno jedna osoba, jak i dwie, będące parą.
Zatrudnienie w tej formule uważane jest za bardzo atrakcyjne finansowo w dzisiejszych czasach. Wynika to z tego, że pozwala na odłożenie niemal całej zarobionej sumy.
Opiekunka lub opiekun zawsze korzysta bowiem z nieodpłatnego zakwaterowania z wyżywieniem w domu klienta. Ponosi zatem tylko koszty podróży z Polski do Anglii, a później z powrotem.
Praca opiekuna osób starszych jest bardzo ciężka i trzeba mierzyć siły na zamiary
W zajęciu tym realizują się zarówno osoby żyjące tylko z niego, jak i mające oprócz tego w Polsce stałe zatrudnienie na etacie. W tym drugim przypadku wyjeżdżają one do Anglii raz w roku, wykorzystując wtedy przysługujący im urlop.
Każdy, kto rozważa tego rodzaju zatrudnienie, powinien wiedzieć, że jest to niezwykle ciężka praca. Agencje niestety nie zawsze stawiają tę sprawę jasno. Często w ogóle nie mówią nic na ten temat kandydat(k)om.
Bo gdy ich klient pilnie potrzebuje opieki, ważne jest, by chętna osoba choć przez jakiś czas u niego pobyła, dopóki nie znajdzie się ktoś, kto zajmie się nim przez dłuższy czas.
Opiekunka lub opiekun w większości przypadków musi założyć działalność gospodarczą w Anglii, by móc wystawiać swojemu pracodawcy fakturę.
Umowy o pracę zwykle nie są nikomu proponowane. Wynika to z tego, że w ich ramach nie można by od nikogo wymagać gotowości do pracy przez kilkanaście godzin dziennie przez parę miesięcy bez żadnego dnia wolnego. A w tym przypadku to norma.
Klienci są zwykle osobami ciężko chorymi, potrzebującymi całodobowej opieki. Bardzo rzadko zdarzają się oferty pracy u ludzi w miarę aktywnych, wymagających jedynie niewielkiego wsparcia czy towarzystwa.
Zarabianie na życie w ten sposób może być bardzo satysfakcjonujące finansowo. Dzieje się tak dlatego, że umożliwia ono odłożenie sporej ilości pieniędzy w krótkim czasie. Jednak z drugiej strony to praca często ponad siły.
Wśród obowiązków nieraz znajduje się np. dźwiganie chorych. Poza tym niektórzy samodzielnie poruszający się klienci mogą być agresywni, narażając zdrowie i życie opiekunek i opiekunów. Stąd po powrocie do Polski niejednokrotnie ponoszą oni wysokie koszty prywatnego leczenia.
Zarobki kuszą, ale zawsze trzeba ocenić, czy na pewno są adekwatne
Bez wątpienia jest to praca dla osób niezwykle silnych psychicznie i fizycznie, a przy okazji o dużym doświadczeniu życiowym, pozwalającym na poradzenie sobie z trudnymi sytuacjami.
A to, czy wynagrodzenie rzędu 2000-3000 funtów miesięcznie jest w tym przypadku adekwatne, każdy musi ocenić sam.
Większość opiekunek i opiekunów nie jest w stanie przepracować w ten sposób więcej niż pół roku w skali roku. Oczywiście przy założeniu, że czas w Polsce przeznaczony jest na odpoczynek.
Jedno wydaje się jednak pewne: opiekun osoby starszej to zawód przyszłości, można się więc spodziewać, że z biegiem czasu warunki zatrudnienia będą coraz lepsze. A Polki świetnie sobie w nim radzą.

„U mnie działa” to najdroższe zdanie w biznesie. Jak przestać być domorosłym informatykiem w swojej firmie?
29.05.2026 16:04, Aleksandra Smusz
29.05.2026 15:55, Rafał Chabasiński

Skarbówka masowo sprawdza paragony i wykrywa coraz więcej nadużyć. Tych przedsiębiorców kontroluje najczęściej
29.05.2026 15:11, Marek Śmigielski

Lokata w euro 2,5 proc. i limit 150 tys. EUR. Drugiej takiej oferty na polskim rynku raczej nie spotkacie
29.05.2026 14:34, Filip Dąbrowski
29.05.2026 14:26, Joanna Świba
29.05.2026 13:42, Marcin Szermański
29.05.2026 12:59, Joanna Świba
29.05.2026 12:23, Aleksandra Smusz
29.05.2026 11:52, Edyta Wara-Wąsowska
29.05.2026 11:19, Marek Śmigielski
29.05.2026 10:41, Edyta Wara-Wąsowska
29.05.2026 9:47, Mateusz Krakowski
29.05.2026 8:59, Rafał Chabasiński
29.05.2026 8:34, Marcin Szermański
29.05.2026 7:50, Mateusz Krakowski

43 proc. prezesów planuje zwolnienia wśród tej grupy pracowników. Sprawdź, czy się do nich zaliczasz
29.05.2026 7:07, Marek Śmigielski
28.05.2026 21:14, Piotr Janus
28.05.2026 16:02, Marek Śmigielski
28.05.2026 15:16, Mateusz Krakowski
28.05.2026 14:34, Piotr Janus

Szpital w Mławie nie ma już nawet na Aspirynę, tymczasem lokalny starosta buduje drogę do swojej rodzinnej wsi
28.05.2026 14:11, Mariusz Lewandowski
28.05.2026 13:47, Marcin Szermański
28.05.2026 13:15, Aleksandra Smusz

Nawet 16,5 tys. zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie. To możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach
28.05.2026 12:24, Marek Śmigielski

Tyle naprawdę kosztuje miesiąc życia z półrocznym dzieckiem. Tanio nie jest, ale nie ma co przesadzać
28.05.2026 11:27, Aleksandra Smusz
28.05.2026 10:40, Rafał Chabasiński
28.05.2026 10:32, Edyta Wara-Wąsowska
28.05.2026 10:01, Mateusz Krakowski
28.05.2026 9:08, Edyta Wara-Wąsowska






















