Od 1 lipca rusza Prosta Spółka Akcyjna – można już rejestrować nową formę działalności. PSA może być kusząca głównie ze względu, że nie trzeba mieć dużego kapitału. Zdaniem ekspertów przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na tę formę działalności, muszą liczyć się z pewnymi problemami.
Od 1 lipca rusza Prosta Spółka Akcyjna – ale prosta tylko z nazwy
Od dziś można zakładać już Prostą Spółkę Akcyjną. Ta forma działalności miała być dostępna już w 2020 r. – jednak ostatecznie cały proces znacząco się przedłużył i już na początku zeszłego roku Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało, że Prosta Spółka Akcyjna ruszy dopiero w 2021 r.
Podstawową zaletą PSA miało być to, że będzie ją można założyć łatwiej niż zwykłą spółkę akcyjną (i łatwiej rozwiązać). Okazuje się jednak, że osoby chcące założyć PSA mogą mieć pewne trudności.
Pierwszą zaletą PSA jest niski wymagany kapitał akcyjny – wystarczy symboliczna złotówka. Z tego względu ta forma prowadzenia działalności ma być idealna przede wszystkim dla start-upów. Wartość kapitału ma być zmienna i nie zostanie wpisana do umowy spółki – dzięki czemu nie będzie konieczne zmienianie umowy, gdy zmieni się wartość kapitału. Co ważne, akcjonariusze – niezależnie od tego, jakiej wysokości kapitał wnieśli – będą mieć prawo do objęcia takiej samej liczby akcji. Co równie istotne, możliwe będzie też obejmowanie akcji za pracę lub świadczenie usług na rzecz spółki. Uproszczony zostanie też obrót akcjami. Nie trzeba będzie już odwiedzać notariusza. Transakcja będzie mogła nastąpić w formie dokumentowej – i to nawet za pośrednictwem wiadomości e-mail czy komunikatorów internetowych.
Jak jednak zaznaczają eksperci w wypowiedziach dla prawo.pl, PSA może być prosta tylko z nazwy. Zdaniem części z nich jest to rozwiązanie mocno eksperymentalne, stanowiące mieszankę przepisów dotyczących spółek kapitałowych i akcyjnych – którą uzupełniają zupełnie nowe rozwiązania. Wątpliwości ekspertów wzbudza również kwestia ewentualnej upadłości PSA – właśnie ze względu na minimalny kapitał akcyjny. Może się również ostatecznie okazać, że kadra zarządzająca spółki będzie odpowiadać za długi całym swoim majątkiem.
Wszystko okaże się jednak z czasem
Niektóre założenia PSA na pewno zasługują na uznanie. To, jaka będzie rzeczywistość, dopiero się okaże – na ten moment trudno zakładać, jaka będzie praktyka i orzecznictwo sądów. Tym samym PSA to forma działalności dla osób, które będą gotowe zaryzykować dla pewnych ułatwień. Możliwe również, że z czasem rządzący doprecyzują niektóre kwestie lub zmienią część przepisów – w zależności od tego, jakie problemy z PSA wyjdą na jaw.