W przypadku osób, które pracowały przez większość życia na etacie, kwestia przejścia na emeryturę nie budzi większych kontrowersji. Wiadomo, jaki obecnie obowiązuje wiek emerytalny oraz na jakiej podstawie wyliczane jest świadczenie. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy identycznie wyliczana jest emerytura przedsiębiorcy – i na jakich zasadach osoby prowadzące wcześniej własny biznes otrzymują świadczenie od państwa. Emerytura a działalność gospodarcza: co warto wiedzieć?
Emerytura a działalność gospodarcza. Co przedsiębiorca powinien wiedzieć?
Przez pierwsze pół roku przedsiębiorca może płacić jedynie składkę zdrowotną, korzystając z tzw. ulgi na start (o ile oczywiście spełnia odpowiednie warunki). Później już jednak musi płacić składki społeczne – w tym – na ubezpieczenie emerytalne. Wysokość składek może różnić się w zależności od tego, czy przedsiębiorca korzysta z preferencji na początku prowadzenia działalności lub – późniejszych ulg (w postaci małego ZUS-u plus). Jednocześnie co roku składki ZUS rosną o kilka procent.
Przy okazji warto też pamiętać, że przedsiębiorca może zadeklarować płacenie wyższych składek. Tyle tylko, że w praktyce niewielu z nich się na to decyduje. Zazwyczaj są to kobiety, które planują urodzenie dziecka – i jeszcze przed zajściem w ciążę zaczynają płacić wyższe składki ZUS (chcąc m.in. uzyskać wyższy zasiłek macierzyński).
Niestety – to, że przedsiębiorcy płacą za siebie zazwyczaj najniższe składki jakie mogą (co też nie powinno nikogo dziwić – po prostu chcą zredukować obciążenia) przekłada się na to, że bardzo często emerytura przedsiębiorcy jest znacznie niższa niż osób, które pracowały na etacie. Składki, które pracodawca odprowadza za pracownika są uzależnione od pensji zatrudnionej osoby i zazwyczaj stanowią ok. 30 proc. tej kwoty (chociaż należy pamiętać, że składki społeczne to nie tylko składki na ubezpieczenie emerytalne, ale też m.in. na chorobowe czy rentowe). Z danych statystycznych wynika, że dziś przeciętna emerytura przedsiębiorcy to ok. 1800 zł brutto.
Emerytura a działalność gospodarcza: korzystniejsze warunki po przejściu na emeryturę
Co jednak ciekawe, przedsiębiorca wprawdzie uzyskuje zazwyczaj niższe świadczenie emerytalne, ale pod pewnymi względami znajduje się jednak w korzystniejszej sytuacji niż etatowiec. Przedsiębiorca może bowiem odejść na emeryturę w tym samym wieku co zatrudniony na umowę o pracę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Jednak, co istotne – może na emeryturze kontynuować prowadzenie działalności. Co jeszcze ważniejsze – nie ma żadnego limitu przychodów, jakie przedsiębiorca może osiągać, by jego emerytura nie została zmniejszona.
Warto też zaznaczyć, że przedsiębiorca po przejściu na emeryturę nie musi już płacić składek społecznych – opłaca jedynie składkę zdrowotną. Dla przedsiębiorców-emerytów z dobrze prosperującą firmą jest to z pewnością korzystne rozwiazanie. Co więcej, zdarza się, że przedsiębiorca-emeryt nie musi opłacać nawet składki zdrowotnej. Jest to możliwe, gdy przedsiębiorca ma stosunkowo niską emeryturę (nie przekraczającą kwoty minimalnego wynagrodzenia) oraz:
- jako formę opodatkowania wybrał kartę podatkową,
- lub uzyskuje przychody z działalności, które nie przekraczają połowy miesięcznego wynagrodzenia minimalnego.