REKLAMA
  1. Home -
  2. Firma -
  3. Nadchodzi "mały ZUS plus". Niestety, nie każdy przedsiębiorca zyska na zmianach
Nadchodzi "mały ZUS plus". Niestety, nie każdy przedsiębiorca zyska na zmianach

Nadchodzi kolejny rządowy „+”, wycelowany tym razem w przedsiębiorców, którym z reguły poczynania rządzących niezbyt się podobają. Mały ZUS plus to ułatwienie dla niektórych przedsiębiorców, zależne od osiąganego przychodu. Jak to będzie działać?

Paweł Mering27.11.2019 11:27
Firma

Mały ZUS plus

Jak wspomina serwis Prawo.pl, rząd niedawno przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a także ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Celem procedowanych zmian jest wprowadzenie kolejnego ułatwienia dla obywateli — tym razem przedsiębiorców — którym jest mały ZUS plus, będący rozszerzeniem funkcjonującego od początku 2019 roku małego ZUS-u.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, z obniżonych składek skorzystają ci, których przychód w 2019 r. nie przekroczy kwoty 120 000 zł. Pomysł jest z reguły pozytywnie odbierany, chociaż wskazuje się na konieczność waloryzacji kwoty przychodów, by była to wartość odzwierciedlająca stan faktyczny.

REKLAMA

Można również odnieść wrażenie, że przyjęte (i nadchodzące) zmiany w prawie, które dotyczą przedsiębiorców, to swoista metoda na uciszenie negatywnych opinii, w związku z obawami o stan gospodarki zarówno światowej, jak i krajowej. W ogóle ówczesny stosunek państwa do przedsiębiorców jest dosyć oryginalny, czego dowodem są przecieki o powrocie do przeprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy.

A co o zmianach w prawie sądzą eksperci?

REKLAMA

Głos ekspertów

Jak wskazuje przywołana przez serwis Prawo.pl Krystyna Siemienkwicz — ekspert Pracodawców RP —, mały ZUS plus jest rozwiązaniem korzystnym, bo po prostu zmniejszy obciążenia mikro i małych przedsiębiorców. Ponadto

pozwoli na obniżenie składek przedsiębiorców już korzystających z „małego ZUS-u”,  a także poszerzy grupę firm płacących niższe składki.

Przedsiębiorca, który uzyskuje miesięcznie 2500 złotych, wybierając mały ZUS plus, zamiast małego ZUS-u, zyska aż 445 złotych, co rocznie daje łączną kwotę oszczędności na poziomie przeszło 5000 złotych.

REKLAMA

Zainteresowanie takim rozwiązaniem jest widoczne, a chęć opłacenia składek liczonych bezpośrednio od dochodu zgłosiło ponad 180 000 przedsiębiorców. Na zasygnalizowanie chęci skorzystania z małego ZUS-u plus, przedsiębiorcy mają czas — zgodnie z przepisami — do 31 stycznia 2020 roku.

Dobry pomysł?

Elżbieta Lutow ze Związku Rzemiosła Polskiego, w rozmowie z serwisem Prawo.pl, wskazuje, iż możliwości skorzystania z małego ZUS plus nie są jednak dostępne dla wszystkich. Warunek nieprzekraczalności przychodu (nie dochodu) w wysokości 120 000 złotych nie jest zadowalający, bo w ramach niektórych branży zarobek — mimo obracania dużymi pieniędzmi — nie jest wcale duży.

REKLAMA

Jak zaznacza:

Dotyczy to,  np. wielu działalności rzemieślniczych, które charakteryzują się tym, że w skład  usługi wchodzi  na ogół materiał i łatwo jest przekroczyć limit 120 tysięcznego przychodu. Te osoby nie będą mogły skorzystać  z tych rozwiązań. [...]

Związek Rzemiosła Polskiego, jak każda rozsądna instytucja komentująca legislację ówczesnej władzy, wskazuje na konieczność podjęcia szerszej dyskusji nad zmianami w prawie, co pozwoliłoby na to, aby uchwalane w przyszłości przepisy (na przykład nowelizujące) były efektem wielopłaszczyznowych konsultacji, a nie błyskawicznego działania jednej grupy.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi