W przypadku tarcz finansowych większość aktualnych dyskusji dotyczy ewentualnego zwrotu subwencji. Wszystko wskazuje jednak na to, że szykują się zmiany w tarczach finansowych dla firm – korzystne zwłaszcza dla jednej grupy przedsiębiorców.
Zmiany w tarczach finansowych dla firm. Dobra wiadomość dla największych przedsiębiorców
Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że rząd szykuje kolejne zmiany w tarczach finansowych dla firm. Chodzi głównie o dwie kwestie – przy czym jedna nie dotyczy samych przedsiębiorców.
Po pierwsze, rządzący chcą doprecyzować, na co będzie można wydać środki z emisji obligacji, które ostatecznie nie trafiły do przedsiębiorców w ramach tarcz finansowych. Warto w tym momencie przypomnieć, że wiele firm – mimo złej sytuacji finansowej podczas kolejnych fal pandemii koronawirusa – nie mogło ubiegać się o pomoc. Tym samym rządzący nie wydali wszystkich środków, które planowali przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom. Zgodnie z projektowanymi przepisami Polski Fundusz Rozwoju będzie mógł przeznaczyć niewydane pieniądze na koszty obsługi odsetek od wyemitowanych obligacji.
Druga zmiana jest już jednak korzystna dla pewnej grupy przedsiębiorców. Na pomyśle rządu skorzystają największe przedsiębiorstwa – mowa o nowym mechanizmie pożyczkowym, nazwanym „Pożyczką preferencyjną 2.0.”. Co jednak istotne, do 75 proc. wartości pożyczki może zostać umorzone.
Kto będzie mógł się ubiegać o wsparcie? Z nowego mechanizmu pożyczkowego skorzystają najwięksi przedsiębiorcy, którzy odnotowali straty ze względu na obostrzenia między 1 listopada 2020 r. a 30 kwietnia 2021 r. Pożyczka będzie wsparciem finansowym stanowiącym pomoc publiczną. Nowelizacja ma zostać przyjęta jeszcze w trzecim kwartale 2021 r. Nie wiadomo jednak, od kiedy przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dodatkowe środki.
Mniejsi przedsiębiorcy już nie skorzystają z tarczy
Wszystko wskazuje na to, że mikro, mali i średni przedsiębiorcy nie będą już mogli otrzymać wsparcia w ramach tarczy finansowej – lub mechanizmu pożyczkowego zbliżonego do Pożyczki preferencyjnej 2.0. Jest to posunięcie co najmniej niezrozumiałe – skoro rządzący zdecydowali się przyznać dodatkowe środki największym firmom.
Warto wprawdzie przypomnieć, że rządzący równolegle pracują nad kolejną tarczą antykryzysową. W jej ramach przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwolnienie z ZUS za maj 2021 oraz o jedno dodatkowe świadczenie postojowe. Z przedłużenia zwolnienia z ZUS i postojowego będzie mogła jednak prawdopodobnie skorzystać tylko niewielka grupa przedsiębiorców, którzy będą musieli spełnić dodatkowe warunki. Podobnie jak w przypadku zmian w tarczach finansowych dla firm, nowa tarcza antykryzysowa ma zostać przyjęta w trzecim kwartale tego roku.