Będzie nowa tarcza dla firm. Przedsiębiorcy mogą liczyć na przedłużenie zwolnienia z ZUS i dodatkowe postojowe

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (248)
Będzie nowa tarcza dla firm. Przedsiębiorcy mogą liczyć na przedłużenie zwolnienia z ZUS i dodatkowe postojowe

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców potwierdziło, że rząd pracuje nad kolejną tarczą dla przedsiębiorców. Informacje na ten temat przekazało mu wcześniej Ministerstwo Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii. W ramach tarczy dostępne ma być przedłużenie zwolnienia z ZUS i postojowe dla firm.

Nowa tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Przedłużenie zwolnienia z ZUS i postojowe dla firm

Mogłoby się wydawać, że rządzący postanowili nie uruchamiać kolejnych tarcz antykryzysowych. I to zwłaszcza, że obecne obostrzenia nie są już tak obciążające dla biznesu. Mimo to, nie czekając na czwartą falę, rząd rozpoczął pracę nad kolejnym rozporządzeniem. Ministerstwo Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o wpisaniu projektu rozporządzenia do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Kontynuacja wsparcia będzie wyrażać się w dwóch podstawowych formach – chodzi o przedłużenie zwolnienia z ZUS i postojowe. Jeśli chodzi o zwolnienie ze składek ZUS, ma ono dotyczyć składek za maj 2021 r. Z kolei w przypadku świadczenia postojowego ma to być jedno dodatkowe świadczenie postojowe przyznawane firmom spełniającym odpowiednie warunki.

Niestety – warto dodać, że prawdopodobnie z kontynuacji rządowego wsparcia będzie mogło skorzystać tylo część przedsiębiorców. Szczegóły rozporządzenia na razie nie są jeszcze znane. Warto też pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy będą uprawnieni do ubiegania się o wsparcie (prawdopodobnie na podstawie określonych kodów PKD) i tak będą musieli spełnić dodatkowe warunki.

Rada Ministrów ma przyjąć projekt w III kwartale 2021 r.

Zwolnienie z ZUS i postojowe możliwe przy czwartej fali pandemii?

Czy fakt, że rządzący zdecydowali się jednak na kontynuację wsparcia dla firm oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć też na wsparcie podczas czwartej fali pandemii, która prawdopodobnie rozpocznie się w Polsce jesienią? Na razie ciężko to przewidzieć – także ze względu na fakt, że ewentualne lockdowny mają być wprowadzane regionalnie. Ciężko jednak wyobrazić sobie, by rządzący zdecydowali się na przyznawanie pomocy tylko przedsiębiorcom z określonych gmin, powiatów czy województw.

Upływa termin starania się o 5000 zł dla przedsiębiorców

Jednocześnie przedsiębiorcy, którzy z jakichś powodów nie zdążyli skorzystać z dotacji 5 tys. zł z urzędu pracy wciąż mogą składać wnioski o przyznanie środków. Muszą się jednak pospieszyć – termin składania wniosków zbliża się ku końcowi. O dotację można starać się jedynie do 31 sierpnia 2021 r. Środki z dotacji mogą pokryć koszty bieżącej działalności gospodarczej. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony praca.gov.pl.