Wypadki chodzą po ludziach. Tym bardziej, warto mieć świadomość jakie zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek w drodze do pracy, a także o jakie świadczenie możemy się ubiegać.
W pierwszej kolejności konieczne jest wyjaśnienie terminu wypadku w drodze do pracy. Jest to zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł z ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Równocześnie, uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana. Jest to możliwe, w sytuacji gdy wykażemy, że przerwa była życiowo uzasadniona. Ponadto, w sytuacji gdy nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego ze względów komunikacyjnych – najwygodniejsza.
Co więcej, za drogę do pracy lub z pracy uważa się poza drogą z domu do pracy lub z pracy do domu także drogę do miejsca lub z miejsca:
a. innego zatrudnienia bądź innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
b. zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych lub społecznych;
c. zwykłego spożywania posiłków;
d. odbywania nauki lub studiów.
Ustalenia okoliczności oraz przyczyn wypadku w drodze do pracy dokonuje pracodawca, w zakresie dotyczącym ubezpieczonych zatrudnionych na umowie o pracę. Natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych rola ta przypada podmiotom określonym w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.
Świadczenie w związku z wypadkiem w drodze do pracy
Co istotne, niezdolność do pracy, która powstała w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy uprawnia do skorzystania z różnego rodzaju świadczeń. Przykładowo za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Ponadto, osobie która podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a u której stwierdzono, że niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać o zastrzeżeniu, iż w przypadku pracownika w pierwszej kolejności przez okres 33 dni niezdolności do pracy zachowuje on prawo do wynagrodzenia chorobowego.
Dodatkowo, należy podkreślić, że szczegółowe zasady, tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy oraz sposób ich dokumentowania, wzór kart wypadku w drodze do pracy lub z pracy, a także termin jej sporządzenia określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.