Jak oglądać TV za granicą? I to telewizję rodzimą, tak czasem potrzebną podczas zagranicznych wojaży? Od kiedy rynek opanowały serwisy VOD – jest to bardzo proste. Szczególnie po tym jak Unia umożliwiła szersze korzystanie z usług cyfrowych. Sytuacja nieco komplikuje się kiedy znajdziemy się poza terenem wspólnoty. Ale serwisy, takie jak Polsat Box Go, dają możliwość oglądania ulubionych produkcji nawet w najdalszych zakątkach świata.
Jak oglądać TV za granicą? – Unia Europejska
Przed 2019 rokiem sytuacja platform streamingowych była w kontekście podróży zagranicznych trudna. Te ogólnoświatowe skazywały spędzającego czas np. w Niemczech widza z Polski na niemiecki katalog filmów i seriali. Jeszcze gorzej było z lokalnymi serwisami VOD. W ich przypadku często nie było w ogóle możliwości zalogowania się podczas pobytu poza ojczystym krajem użytkownika. Świat jednak poszedł do przodu i dziś na szczęście żyjemy w czasach prostszych zasad, ale też większych możliwości platform.
Od maja 2019 roku weszło w życie „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści”. W praktyce oznaczało to bezproblemowy dostęp w całej Unii do usług online w zakresie treści, świadczonych konsumentom zgodnie z prawem w państwie członkowskim ich zamieszkania. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że nowa regulacja ograniczyła geobloking polegający na uniemożliwianiu konsumentowi korzystania np. z wykupionej w kraju zamieszkania odpłatnej usługi sVOD w innych krajach UE i EOG. Rozporządzenie umożliwia korzystanie z wykupionej usługi czasowo poza granicami kraju, np. w czasie wakacji, delegacji służbowych itd. Z naciskiem na „czasowo”. Generalnie geoblokady były i – choć teraz ograniczone – nadal są, co wynika przede wszystkim z tego, że prawa autorskie do treści mają charakter terytorialny.
Jak jest więc dzisiaj? Jeśli mając stałe zamieszkanie w Polsce, wyjedziemy z Polski na przykład na tydzień do Włoch, możemy w pełni swobodnie korzystać z wykupionych jeszcze w Polsce usług w ramach naszej ulubionej platformy streamingowej. I tak w przypadku Polsat Box Go, użytkownik, który wykupił pakiet Polsat Box Go Premium, Polsat Box Go Sport i Polsat Box Go HBO, będzie mógł z nich korzystać w czasie urlopu. Można więc wypoczywać na tarasie w Toskanii, jednocześnie oglądając ulubione polskie seriale. Sielanka, prawda? Niestety schody zaczynają się w momencie, gdy opuszczamy Unię Europejską i kraje EOG. Ale spokojnie, poprowadzę was po tych schodach.
Jak oglądać TV za granicą? – kraje poza UE i EOG
Tam, gdzie kończą się granice Unii Europejskiej i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zaczyna się geoblocking. A to oznacza, że będąc na przykład na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii, nie będziemy w stanie uruchomić polskiej platformy streamingowej na standardowych warunkach. Tu już bowiem regulacje wspólnotowe nie sięgają. Chyba że – no właśnie! – dany dostawca usług stworzył specjalne pakiety do odbioru telewizji bądź oglądania wybranych filmów i seriali poza granicami UE. Tak jest chociażby w Polsat Box Go.
Mamy na tej platformie do wyboru dwa pakiety. Pierwszy – główny – to Polsat Box Go Polonia. Składają się na niego te seriale i programy z anten telewizyjnych Telewizji Polsat, których licencja pozwala na udostępnianie poza Polską. Do wyboru są dla przykładu seriale, takie jak: Przyjaciółki, Pierwsza Miłość, Świat Według Kiepskich czy Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny oraz programy, między innymi: Nasz nowy dom, Ewa gotuje, Polacy za granicą (nomen omen), Interwencja czy kabarety. W pakiecie włączonych jest też kilka kanałów telewizyjnych, m.in.: Polsat News, Fight Box, Fast&Fun Box, Gametoon czy FashionBox.
Pakiet Polsat Box Go Polonia można wykupić za cenę wynoszącą 10 euro/funtów/dolarów na 30 dni. Drugim z dostępnych pakietów jest Fortuna 1 Liga. Oczywiście wszystko zobaczymy na dowolnym urządzeniu – od smartfona po komputer. Cena pakietu Fortuna 1 Liga to 6 euro/funtów/dolarów za 30 dni.
VOD zawojuje świat… dosłownie
Kwestie licencyjne zawsze będą istnieć i stwarzać pewne problemy użytkownikom serwisów VOD i platform streamingowych. Ale im bardziej jesteśmy mobilni i skorzy do opuszczania swojego kraju, tym mocniej właściciele takich stron starają się wyprofilować swoje pakiety usług pod potrzeby również klientów-obieżyświatów. Dziś, gdy wielu z nas może sobie pozwolić na to, by pracując zdalnie regularnie zmieniać miejsce zamieszkania, nasze serwisy VOD muszą podążać za nami. Przecież czy jesteśmy w Szkocji, czy Brazylii, i tak czasem po prostu chcemy zaszyć się w domu i sprawdzić, co nowego u bohaterów naszego ulubionego serialu.